KALNÁ NAD HRONOM – Extrémne suché leto, výkyvy cien komodít a potravín, neistá úroda. Napriek tomu farmári z kalnianskej Donau farm môžu hodnotiť tento rok pozitívne vďaka udržateľnému prístupu k pôde a životnému prostrediu, aj podpore lokálnej produkcie.
Menej nákladných áut cez Kalnú
„Už pred pár rokmi sme zrátali, že počas žatvy urobia nákladné vozidlá z polí do skladov a zo skladov do nášho strediska 2500 prejazdov. Rozmýšľali sme ako znížiť množstvo prejazdov a s tým spojených emisií a hluku na cestách a ako najlepšie riešenie sa ukázala výstavba nových síl, ktoré uskladnia celú našu úrodu. Sme radi, že sa nám podarilo na túto myšlienku získať aj podporu od obce a jej poslancov, ktorí sa presvedčili o výhodách moderných skladovacích technológií na vlastné oči,“ hovorí generálny riaditeľ Donau Agro, Michael Houmann.
Nové silá budú mať navyše novú, oveľa tichšiu pozberovú linku, ktorá skráti čas sušenia a spracovania úrody v lete o 1,5 týždňa a v jeseni až o mesiac, v prospech komfortnejšieho života obyvateľov v susedstve.

Úrody je dosť, spracovatelia chýbajú
K udržateľnej stratégii Donau farm patrí aj presvedčenie, že plodiny vypestované v tomto regióne by sa mali spracovať podľa možnosti u lokálnych producentov potravinárskych surovín a potravín. Donau farm ako najväčší regionálny poľnohospodársky producent je už niekoľko sezón hlavným dodávateľom cukrovej repy do Slovenských cukrovarov v Seredi. Ročne vypestuje a dodá cukrovú repu v objeme 65 tisíc ton. Z hľadiska objemu produkcie má Donau farm podľa slov výrobcu cukru výrazný národohospodársky význam.
Aj vďaka dvom slovenským cukrovarom, ktoré tu ešte stále fungujú, je Slovensko v produkcii cukru sebestačné. „V týchto neistých časoch, keď vojna na Ukrajine priamo ovplyvňuje energie aj ceny a zásoby potravín, je pre Slovensko kľúčové byť čo najviac potravinovo sebestačné. Dôraz na regionálnu produkciu je dôležitý aj preto, že na stabilných lokálnych pestovateľov môžu nadviazať noví výrobcovia potravín, ktorých je tu stále málo,“ vysvetľuje Michael Houmann.

Šetrnosť k pôde sa vyplatila
Rok 2022 skúšal európske krajiny a medzi nimi aj Slovensko, ako je pripravené na klimatické zmeny. Poľnohospodári zažili doslova „pekelné chvíle“ počas vysokých letných teplôt a extrémneho sucha, ktoré sa podpísali pod nižšiu úrodu. „Naše poľnohospodárstvo a polia doplácajú na hospodárenie z čias minulého režimu, hlavne na sceľovanie polí do veľkých celkov a melioráciu, ktorá mala
odvodňovať poľnohospodársku pôdu. Dnes, v dobe zmeny klímy, riešime presne opačný problém - ako tú vodu na poliach udržať,“ hovorí agronóm Donau farm, Erik Ivanič.
V Donau farm sa pred pár rokmi rozhodli k pôde pristupovať inak a výsledok im dal toto leto za pravdu. Vrátili sa k pôvodným, udržateľným metódam obrábania pôdy v pásoch, s využitím najmodernejších technológií, ktoré obrábajú pôdu len v častiach nevyhnutných pre rast rastlín a znižujú pôdnu eróziu. Takéto pôdoochranné technológie pomáhajú poľu zadržiavať vlahu a dosiahnuť slušné výnosy aj napriek veľmi nízkym zrážkam a vysokým teplotám. „Pri hustosiatych obilninách sme dosiahli úrodu v tomto roku cez 5t/ha ozimnej pšenice a cez 3,5 t/ha pri repke ozimnej. Zber jarných plodín ako kukurica a cukrová repa nám zatiaľ tiež naznačuje, že systém, ktorý zavádzame, je správny a umožňuje nám trvaloudržatelne hospodáriť s ohľadom na zmenu klimatickým podmienok,“ uzatvára Erik Ivanič.
