LEVICE. Zduženie Slatinka, mimovládna organizácia WWF Slovensko a občianske združenie Via Iuris sa obrátili na levickú okresnú prokuratúru s podnetom na vydanie upozornenia za účelom odstránenia porušovania zákona.

Urobili tak z dôvodu nečinnosti levického okresného úradu, ktorý tak blokuje odstránenie negatívnych dopadov Malej vodnej elektrárne (MVE) Želiezovce na životné prostredie.
Stovky uhynutých rýb pod elektrárňou viedli k podnetu na preskúmanie a odstránenie environmentálnych škôd.
Prvé konanie na Slovensku
V dôsledku výstavby MVE sú podľa ochranárov zasiahnuté tisícky metrov štvorcových biotopov európskeho významu.
Ako ďalej uvádza Andrea Settey Hajdúchová z WWF Slovensko v tlačovej správe, Okresný úrad v Leviciach však stále na základe poskytnutých stanovísk nezačal konať a viac ako päť rokov vec len prešetruje.
Zakladateľka združenia Slatinka a líderka programu ochrany vôd vo WWF Slovensko Martina Paulíková tvrdí, že opakovane úrad žiadali o informácie o priebehu konania. „Dostali sme odpoveď, že environmentálna škoda bola preukázaná, no keďže ide o prvé konanie o náprave environmentálnych škôd na Slovensku, ktoré môže byť precedensom, chcú sa k nemu postaviť zodpovedne," povedala Paulíková.
Advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová dodala, že povinnosťou štátneho orgánu je vo veci konať a rozhodnúť v primeranom čase o to viac, keď ide o poškodenie životného prostredia. „Päťročná nečinnosť okresného úradu hovorí o tom, že tento úplne rezignoval na svoje zákonné povinnosti, čím nielenže neposkytuje ochranu životnému prostrediu a jeho zložkám, ale aj porušuje zákon a ústavu," vysvetľuje Kováčechová.

Na Okresný úrad v Leviciach podalo oznámenie o environmentálnej škode Združenie Slatinka. Oznámenie upozorňovalo na hromadný úhyn rýb v lete 2017, ale aj na vysychanie brehových porastov a poklesu hladiny podzemnej vody pod elektrárňou.
Vplyv má na biotopy
Levický okresný úrad si podľa Settey Hajdúchovej vyžiadal viaceré odborné posudky, ktoré negatívne dopady potvrdili.
Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR skonštatovala likvidáciu biotopov európskeho významu, a to lužných lesov na ploche asi 300-tisíc metrov štvorcových a riečnych biotopov vhodných pre migrujúce druhy rýb. Chránená krajinná oblasť (CHKO) Ponitrie uviedla, že v časti pod haťou došlo k výraznému poklesu hladiny podzemnej vody.
„Spôsobilo to odumretie väčšiny drevín viazaných na vyššiu hladinu podzemnej vody. Staršie jedince jelší, topoľov, jaseňov a vŕb už odumreli," tvrdí CHKO Ponitrie.

ŠOP SR a Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) taktiež upozornili, že stavba malej elektrárne v Želiezovciach neprešla posúdením podľa Rámcovej smernice o vode. „Organizácie v podaní na prokuratúru upozorňujú aj na to, že čím dlhšie proces prešetrovania trvá, tým náročnejšie bude situáciu napraviť, keďže škody môžu byť časom stále závažnejšie," vysvetľuje Settey Hajdúchová. Dodáva, že Slovensko čelí i žalobe zo strany Európskej komisie v súvislosti s výstavbou MVE.