MOCHOVCE. Republikové úložisko má v súčasnosti kapacitu pre vyše 10-tisíc kontajnerov s rádioaktívnym odpadom. Pochádza z jadrových zariadení, nemocníc, laboratórií, niektorých odvetví priemyslu aj poľnohospodárstva.

Za jedenásť rokov od sprevádzkovania sa časť zaplnila. Potrebné je dobudovať ďalší priestor. Pribudnúť má do roku 2024. Aktuálne prebieha stavebné konanie.
Špeciálne úložisko má v budúcnosti poslúžiť pri vyraďovaní jadrových elektrární Bohunice V2 a všetkých štyroch blokov Mochovce.
Na ochranu personálu aj liečbu pacientov
Areál je mimo očí, od mochovskej atómky ho delí cesta a kopec. Plechové haly obklopuje les.
Lokalitu pre republikové úložisko vybrali na základe inžiniersko-geologického a hydrogeologického prieskumu. Stavebné práce sa začali v roku 1986 budovaním ílového tesnenia, ktoré oddeľuje rádioaktívny odpady od životného prostredia.
V článku sa dočítate aj:
- Podložie je z ílu, steny z hrubého betónu. Ako funguje republikové úložisko v Mochovciach.
- Vlani tu uložili 400 kontajnerov a 2-tisíc kubíkov odpadu.
- Pripravujú ďalší dvojrad, čakajú na rozhodnutie.
- Jeho kapacita je naplánovaná roky dopredu. Počíta aj s vyradením blokov v Mochovciach.
- Rádioaktívny odpad produkujú aj inštitúcie. Stretnúť s ním sa môžu pacienti.
- Naposledy ho odvážali z detského ústavu v 200-litrových špeciálnych sudoch.
- Ako sa likviduje rádioaktívny odpad pri vyraďovaní blokov v Jaslovských Bohuniciach.
Upravený nízko rádioaktívny odpad sem privážajú vo vlákno-betónových kontajneroch zaliaty cementovou zmesou. Ukladajú ich do veľkých boxov.
Podľa slov Miriam Žiakovej, hovorkyne Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, v Mochovciach ukladajú dva typy rádioaktívnych odpadov – nízkoaktívne a veľmi nízkoaktívne.
Pochádzajú z prevádzkovaných slovenských atómiek a z vyraďovaných jadrových elektrární A1 a V1. Do Mochoviec privážajú aj tzv. inštitucionálne rádioaktívne odpady.