Na krízové linky a on-line poradne sa obracia viac ľudí. Ocitnú sa v životnej situácii a sami nevedia nájsť cestu.
Podľa psychológa a riaditeľa poradne IPčko Mareka Madra za ostatné dva krízové roky sa výrazne zhoršil stav duševného zdravia.
Jedným dychom pridáva, že zvýšený počet žiadostí o pomoc vnímajú ako pozitívny fenomén – ľudia nezostávajú so svojimi pocitmi osamote a hľadajú pomoc, riešenie.
Výsledky prináša aj preventívna kampaň, ktorú so Železnicami SR rozbehli pred dvomi rokmi. Tabuľky s číslom krízovej linky umiestnili na rizikových úsekoch železníc. Doteraz ich kontaktovali takmer dve stovky ľudí "na hrane".
Podľa Mareka Madra pomoc existuje a má rôzne podoby. Stačí si vybrať tú, ktorá je pre človeka v kríze najviac vyhovujúca. Viac prezradil rozhovore.

Aká je situácia v spoločnosti, je vyhrotenejšia, polarizovanejšia viac ako v minulosti?
Naše skúsenosti z liniek pomoci IPčko.sk, Dobrá linka a Krízová linka pomoci a skúsenosti z krízových služieb Káčko, Klub Machovisko a FLEK klub poukazujú na fakt, že počas týchto dvoch náročných rokov, v ktorých čelíme pandémii Covid-19, vojne na Ukrajine, environmentálnym a energetickým krízam, tragédiám, v ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia, a silnej polarizácii spoločnosti, sa výrazne zhoršil stav duševného zdravia. A to najmä u mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku.
Práve tieto náročné a tragické udalosti sú výsledkom eskalácie dlhodobo neriešených ťažkostí a problémov, ktoré sa počas dvoch rokoch nabaľovali a zintenzívnili.
Ďalej sa dozviete aj:
- Spoločnosť vyvíja tlak na ľudí, s akými témami sa obracajú na psychológov,
- v čom tkvie príčina, že sami sa nedokážu vysporiadať so situáciou,
- neriešenie môže viesť k duševným ťažkostiam, sebapoškodzovaniu, myšlienkam na samovraždu či agresívnym útokom voči iným,
- na železnici pribudli počty tragédií, psychológovia pomáhajú rušňovodičom s traumami,
- za ľuďmi, ktorí prežívajú úzkosť a zavolajú na linku pomoci, ide výjazdový tím?
Za ten prvý polrok sme zaznamenali 44-percentný nárast v témach pocitov osamelosti, 22-percentný nárast v témy myšlienok na samovraždu, 100-percentný nárast s témou duševných ťažkostí, 78-percentný nárast v otázkach stresu a tlaku na výkon a 16-percentný nárast v téme depresie a depresívnych symptómov.
Naozaj prežívame náročné chvíle ako ľudia - jednotlivci, ale aj skupiny či celá spoločnosť. Zvýšený počet žiadostí o pomoc však okrem toho, že ľuďom nie je dobre hovorí aj o veľmi pozitívnom fenoméne, a to, že je stále viac ľudí, ktorí sa rozhodnú vyhľadať pomoc a nezostávajú so svojimi pocitmi osamote.
Ľudia sa niekedy ťažko vyrovnávajú so svojím životom a riešia to radikálne. V čom je príčina?