LEVICE. Prví pacienti prichádzajú k poliklinike za tmy. Napriek tomu sa stáva, že sa k odbornému lekárovi nedostanú. Ostanú „pod čiarou“. Podľa župného lekára do Levíc prichádzajú aj pacienti z iných regiónov. Manažment objednávania si riadi každá ambulancia, zákon to nestanovuje.
Ministerstvo zdravotníctva hovorí o pripravovaných reformách v horizonte dvoch – troch rokov.
Asociácia na ochranu práv pacientov SR naznačuje ďalšie fenomény: pacienti nevedia nájsť lekára, ktorý by sa ich ujal, predlžujú sa čakacie doby a lekári odstupujú od zmlúv so zdravotnými poisťovňami. Prechádzajú na priame platby od pacientov.

Keď iní ešte spia
„O druhej ráno som odchádzala autom z domu. Keď som prišla na polikliniku približne o tretej hodine, boli už dvaja predo mnou,“ opisuje seniorka.
K špecialistovi chodí opakovane. Preto vie, že je lepšie si privstať. Do Levíc to má z obce, kde býva, približne 40 kilometrov.
Pre citlivosť situácie nezverejňujeme meno seniorky. Máme ho aj s kontaktom v redakcii.
Hovorí, že vonkajšie dvere do chodby polikliniky odomykajú našťastie skôr, ako začnú ambulancie ordinovať. Nadránom býva vonku zima. Zíde sa tam aj tridsať – štyridsať ľudí, zväčša seniorov.
Ďalej sa dozviete aj:
- skúsenosti pacienta, ktorý prišiel zavčasu opakovane, do poradovníka to nestačilo,
- aké sú presné časy otvárania a zatvárania polikliniky,
- zoznam lekárskych špecializácií, ktorých je nedostatok,
- ministerstvo zdravotníctva
- čo v takýchto prípadoch radí Asociácia na ochranu práv pacientov SR.
„Sami si robia poradovník. Prinesú si papier a pero a zapisujú, kto ku ktorému lekárovi idete,“ približuje zaužívaný systém.
Tí, čo ho poznajú, sa hneď po príchode spýtajú: koľký som? „Aby vedeli, či majú čakať, alebo nie. Niektorí lekári berú bez objednania ôsmich, niektorí desiatich pacientov.“
Kto je na ďalšom mieste v poradí, má smolu.