Falošné maily, telefonáty, SMS. Stačí pár klikov a z bankového účtu odchádzajú vaše peniaze na iný.
Polícia hovorí o narastajúcom počte podvedených ľudí. Ohrozenou skupinou sú seniori. Tento rok prišli až o 1,6 milióna eur.
Odborník na technológie tvrdí, že sofistikovanosť sa posúva dopredu. Na dedičstvo po bohatých príbuzných spoza oceánu už dnes nikto nenaletí.
Ale napríklad mail o tom, že treba zaplatiť za dopravu zásielky od známej spoločnosti, nemusí byť pre veľa ľudí podozrivý. Ak poskytnú údaje cez nasmerovanú stránku, ocitnú sa v zovretí útočníkov.

V pozore sú aj banky. Najväčšia slovenská zaznamenala výrazný nárast pokusov o podvodné transakcie. Podvodníci sa vydávajú za falošných bankárov či políciu.
V takom prípade hrá čas proti nim, konať treba rýchlo. „Je tu istá malá šanca, že o prostriedky neprídete,“ hovorí Ondrej Macko. Polícia je skeptickejšia.
Pandémia spustila aj ďalší fenomén
Do policajných štatistík sa zhruba pred mesiacom dostal prípad 67-ročného seniora z Nitrianskeho kraja. Stačilo, že zodvihol telefón s neznámym číslom. Zakrátko prišiel o takmer 30-tisíc eur.
Ďalej sa dočítate aj:
- viaceré známe spoločnosti zneužili pri podvodoch,
- nachytať vás môžu pri predaji produktu, služby a aj na zoznamke,
- banka eviduje výrazný nárast pokusov o podvodné transakcie, falošných bankárov aj policajtov,
- o peniaze z účtu prišiel v zahraničí aj známy IT odborník,
- ľudia nerozumejú rozdielom medzi číslom účtu a číslami z kreditnej karty,
- čo je to sociálne inžinierstvo,
- stalo sa? Konať treba rýchlo, čas hrá proti vám, ide o pár minút,
- šanca, že sa dostanete späť k svojim peniazom existuje, je ale malá.
„Mužský hlas sa mu predstavil a veľmi distingvovane s anglickým prízvukom mu oznámil, že na jeho meno bol založený bitcoinový účet na ktorom je 4500 eur. Ak ich volaný chce, musia sa dohodnúť na prevode,“ opísala podvod policajná preventistka Monika Barnová.
Podľa pokynov nainštaloval do svojho počítača aplikáciu a cez kameru poslal fotokópiu svojej bankomatovej karty a prístupové údaje.
Podľa slov Denisy Bárdyovej z Prezídia Policajného zboru SR nabrala počítačová kriminalita na intenzite v čase pandémie a s tým súvisiacou izoláciou ľudí a prácou z domu.
V roku 2021 evidovali 1995 trestných činov na úseku počítačovej kriminality, o rok predtým ich bolo o 157 menej.
Od plienok k sofistikovaným podvodom
Ondej Macko, odborník na technológie a IT novinár, hovorí: