DEVIČANY. Oblasť severne od Levíc zohrávala v dejinách svoju úlohu. Najmä čo sa týka baníctva v neďalekom Pukanci.
Pamiatkari v týchto miestach predpokladajú prítomnosť prehistorických sídlisk, pohrebísk, dôkazy baníckej činnosti či bojov počas druhej svetovej vojny.
Aj preto sa na zalesnenú krajinu za obcou pozrú archeológovia. Dôvodom sú ohlásené práce na prekládke vzdušného vedenia do zeme v lokalite Devičany - Žuhračka.

V 19. storočí tu archeologické práce viedol Andrej Kmeť. V inej časti Levického okresu objavil kostru mamuta.
Ďalej sa dočítate aj:
- V ktorých úsekoch sú plánované práce,
- vďaka skenovaniu povrchu metódou lidar už objavili viaceré zaujímavé archeologické náleziská,
- čo očakávajú pamiatkari od výskumu v lesoch za Devičanmi,
- v 19. storočí tu robil zbery Andrej Kmeť, ktorého prezývali slovenský Schliemann. V inej časti Levického okresu vykopal kostru mamuta.
Historicky zaujímavé územie
„Vo všeobecnosti je možné povedať, že Štiavnické vrchy ukrývajú pre nás ešte mnoho prírodného a kultúrneho bohatstva. Ide o územie, ktoré v dejinách zohralo veľmi významnú úlohu, najmä čo sa týka baníckej činnosti. Dôkazom toho boli stredoslovenské banské mestá, tiež napríklad aj najbližší Pukanec,“ hovorí Pavel Paterka, odborný radca referátu archeológie Krajského pamiatkového úradu Nitra.

Zmienka o Devičanoch pochádza z roku 1075, spomína sa v donačnej listine beňadického opátstva. Obyvatelia starej slovanskej osady sa zaoberali roľníctvom a neskôr baníctvom.