LEVICE. Približne 70 percent klientov, ktorí prichádzajú do psychologickej ambulancie v nemocnici, má ťažkosti súvisiace s pandémiou. Psychologička hovorí, že uškodila prevažne mladým ľuďom. Najrozšírenejšia je veková skupina od 12 do 19 rokov.
Stratili kontakt s rovesníkmi, vypadli zo zabehnutého režimu a povinností, dni trávili v pyžamách. Izolácia zanechala stopy na ich zdraví. Prospešné sú sedenia s odborníkom. Dĺžka liečby je individuálna, v priemere trvá pol roka. Na udržanie si duševného zdravia odporúča psychologička viacero aktivít.

Syndróm jaskyne
Pandémia priniesla zmenu do zabehnutého života ľudí. Nosenie rúšok, zrušené verejné podujatia, zákazy stretávať sa, domáca práca, dištančné vzdelávanie a ďalšie obmedzenia sa podpísali pod duševné zdravie niektorých ľudí.
„Niektorým ľuďom sociálna izolácia vyhovovala, ide najmä o introvertné typy, mladistvých s problémami v nadväzovaní sociálnych vzťahov, s problémami v komunikácii s druhými. Pre nich je ťažké vrátiť sa späť do spoločnosti ľudí, začleniť sa,“ hovorí Slávka Pecárová, klinická psychologička.
Ďalej sa dočítate aj
- pyžamové obdobie malo svoje plusy, ale aj mínusy,
- ako prebieha liečba, koľko sedení je potrebných,
- aké vážnejšie problémy sa prejavujú u detí,
- čo spraviť pre svoje duševné zdravie.
V ambulancii klinickej psychológie v levickej nemocnici tvorí približne 70 percent klientov, u ktorých sa ťažkosti prejavili práve v spojitosti s pandémiou.
„Pri dlhodobej izolácii postupne prichádzali o sociálne zručnosti, odvykli si od osobného kontaktu s ľuďmi, čo im teraz robí problémy pri návrate do bežného života,“ naznačuje.
U niektorých existuje neochota opustiť svoje domovy. „Tento stav sa nazýva syndróm jaskyne. V skutočnosti to nie je syndróm, ale skôr symptóm úzkosti, depresie, alebo iného duševného ochorenia,“ vysvetľuje.
Pyžamová kultúra
Podľa jej slov problémom u mladých je tiež návrat k pravidelným aktivitám a určitej štruktúre dňa spred obdobia pandémie.