LEVICE. Ľuďom z regiónu ostala budova v pamäti ako detská nemocnica. Dlhé desaťročia tu bola aj detská pohotovosť a ambulancie lekárov. Činnosť ukončili v 90. rokoch.
Na svoju dobu išlo o moderný objekt s vysokými stropmi a veľkými oknami. Postavili ho v 30. rokoch minulého storočia pre účely Okresnej nemocenskej poisťovne. Neskorší vlastník plánoval projekt nájomných mestských bytov, ten sa ale neuskutočnil.
Aktuálne už objekt rekonštruujú. Po rokoch chátrania bude mať nové využitie. Práce majú ukončiť budúci rok.
Postavili ju medzi vojnami
Pri pohľade na opustenú detskú nemocnicu si ľudia roky kládli otázku, prečo s ňou nič nerobia. Štvorpodlažná stavba za vyše dve desaťročia spustla, vandali vybili sklá, počmárali múry, okolie zarástlo.

Objekt je na očiach, stojí vedľa hlavnej cesty na Ulici M. R. Štefánika, v susedstve je gymnázium, vojenský útvar, oproti veterinárna správa.
Mnohí sa pamätajú lepšie časy. Za lekárskou pomocou sem prichádzali malí pacienti z celého regiónu.
Ako hovorí Marta Švoliková z levickej pobočky Štátneho archívu Nitra, budovu pôvodne postavili pre účely Okresnej nemocenskej poisťovne v Leviciach v rokoch 1932 – 33. V medzivojnovom období to bola moderná stavba, pracovali tu desiatky štátnych úradníkov poisťovne.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ako si na detskú nemocnicu a lekárov spomínajú obyvatelia,
- čo plánoval vlastník s nehnuteľnosťou pred 10 rokmi, akú ponuku dal mestu,
- začala sa rekonštrukcia, kedy ju plánujú dokončiť,
- čo bude na poschodiach a na aké účely využijú prízemie.
Autorom projektu bol Ing. arch. Juraj Chorvát. Využil prvky funkcionalistického štýlu – strohosť, veľké štvorcové okná, a vysoké stropy.
Chodili sem s chorými deťmi
„Bola to pekná nemocnica, zriadené tam bolo detské i kojenecké oddelenie. Pamätám sa na detské ambulancie, zubárov,“ hovorí Mária Székelyová o zdravotníckom zariadení, ktoré na vtedajšej Kálnickej ulici sídlilo neskôr.
Levičanka spomína aj mená niekdajších lekárov: „Na detskom oddelení bol v roku 1975 primárom MUDr. Kardos, neskôr MUDr. Šťavina. Detskými lekármi boli MUDr. Nemečeková, Sopková, Šťavinová, Mesárošová, Katarína Tóthová, rodená Paláštiová, Pecárová. Zubári boli Éder, Csontó.“