LEVICE. Bolestivou menštruáciou, dysmenoreou, trpí 30 percent žien na Slovensku. Trápi ženy bez ohľadu na vek.
Podľa primára – gynekológa Gabriela Mančíka sa s extrémnymi stavmi stretáva najmä u mladých, chudších dievčat. Viesť môžu až ku kolapsu či prechodnej strate vedomia.
Počas problematických dní si Španielky budú môcť uplatniť platenú práceneschopnosť. V polovici februára to odsúhlasil tamojší parlament.
Ministerstvo zdravotníctva SR hovorí, že podobnú legislatívnu iniciatívu nevyvíja.
Sociálna poisťovňa eviduje ročne tisícky prípadov pacientiek, ktoré boli práceneschopné v súvislosti so zdravotnými komplikáciami počas „svojich“ dní. Lekári im napíšu pridružené diagnózy.
Odborník hovorí, že na tzv. menštruačnú péenku nie sme mentálne pripravení. Dochádzalo by k jej zneužívaniu.
Za dverami ambulancie
Priemerná menštruácia obvykle trvá štyri až osem dní. Prekonať hormonálnu búrku je pre niektoré ženy náročné.
Pani Helena mávala silné bolesti a krvácanie od mladosti. Bolo pre ňu nepredstaviteľné, aby „vtedy“ išla napríklad do kina.
„Bolo to nepríjemné, ale hlavne som nebola schopná ráno vstať a odísť ani len do práce. Niekedy som si na prvé dni menzesu radšej vzala dovolenku,“ opisuje. Jej situácia sa zmenila k lepšiemu po pôrode.
Ďalej sa dočítate aj:
- Aké výhody získali Španielky uzákonením menštruačnej péenky,
- pod ktoré diagnózy sa dá u nás skryť bolestivá menštruácia, dysmenorea do tlačiva práceneschopnosti,
- koľko žien toto vlani využilo,
- lekár radí, ako si doma pomôcť pri bolestivej menštruácii,
- akú liečbu, zákroky môže odporučiť lekár,
- kedy ťažkosti môžu ustúpiť,
- vďaka čomu prvé tehotenstvo zmierni priebeh ďalších menštruácií,
- čo hovoria ministerstvá práce a zdravotníctva a Sociálna poisťovňa,
- prečo podľa lekára nie sme mentálne pripravení na menštruačnú péenku.
Podľa slov gynekológa Gabriela Mančíka sa jeho pacientky počas menštruácie najčastejšie sťažujú na bolesť v podbrušku či na nepretržitú bolesť, ktorá vyžaruje do krížov a stehien. Niektoré pociťujú tiež nevoľnosť, hnačku, bolesť hlavy či závraty.
Primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia levickej nemocnice pridáva nepríjemné sprievodné javy menštruácie, akými sú predmenštruačný syndróm a menštruačná migréna. Negatívne sa odrážajú na nálade aj na pracovnej výkonnosti žien.
U mladých dievčat je tiež bežná nepravidelná menštruácia: „V dospelosti môže spôsobiť problémy s otehotnením, a preto by tento problém s menštruáciou nemali brať na ľahkú váhu,“ varuje.
Španielky budú prvé v Únii
V Španielsku v polovici februára schválili zákon, ktorý umožní ženám v prípade závažných problémov zotrvať počas menštruácie doma.