REGIÓN. Vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka je Slovensko na popredných priečkach v Európe. V úmrtnosti sme na druhom mieste, každý deň zomrie osem ľudí.

Zlú správu od lekára o svojej diagnóze si každý rok vypočuje približne päťtisíc Slovákov.
Podľa onkologičky Lyudmily Rudenko sú počiatočné štádia tohto ochorenia bezpríznakové. Že niečo nie je v poriadku, môže pacient zistiť už u všeobecného lekára.
Na prevenciu apelujú aj zdravotné poisťovne. Pozývajú na preventívne prehliadky, rozposielajú nádobky na odber stolice či jednoduché testy.
Zhruba 30-tisíc kusov ich vlani distribuovala vybraným poistencom štátna poisťovňa.
Súkromná Dôvera k pozvánkam na onkokontrolu priložila aj nádobku na odber stolice. Išli k 126-tisíc poistencom, zareagovalo takmer 43 percent.
U približne každého dvanásteho účastníka zistili krv v stolici. Diagnóza rakovina hrubého čreva a konečníka sa po kolonoskopii potvrdila u 130 pacientov.
Prichádza nebadane
„Začiatočné štádiá ochorenia prebiehajú bezpríznakovo a môžu sa zistiť pri preventívnej prehliadke u obvodného lekára pozitívnou stolicou na FOB test,“ hovorí Lyudmila Rudenko, lekárka ambulancie klinickej onkológie v levickej nemocnici.
Ďalej sa dočítate aj:
- Príbeh pacientky, ktorá si prešla rakovinou hrubého čreva,
- Slovensko má nelichotivú štatistiku, ako si stojí v rámci Európy,
- čo zisťujú zo vzorky stolice na preventívnej prehliadke,
- ako prebieha skríning a čo čaká pacienta pri potvrdení podozrenia na karcinóm,
- lepšie sú na tom ženy - v akom priemernom veku im diagnostikujú ochorenie a v akom mužom.
Zo skúseností hovorí, že v pokročilejších štádiách sa rakovina hrubého čreva a konečníka prejavuje problémami so stolicou – pacienti mávajú zápchy alebo hnačky, ďalej nafukovanie, krv v stolici, bolesti brucha, kŕče, pocit nedostatočného vyprázdnenia po vykonaní potreby.
Ďalším pokračovaním sa ochorenie môže šíriť a spôsobovať systémové príznaky, ktoré vplývajú nielen na tráviaci trakt, ale aj na zvyšok tela.

Súvisí s tým nevysvetliteľné chudnutie, strata chuti do jedla, nevoľnosť, vracanie, žltačka, anémia, slabosť a únava.
Po päťdesiatke
Riziko vzniku rakoviny hrubého čreva sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom.
Podľa slov onkologičky sa toto závažné ochorenie vyskytuje aj u mladých dospelých. Najčastejšie ním ale trpia ľudia starší ako 50 rokov.