LEVICE. Písal sa rok 1934, keď budovu dokončili. V meste patrila k moderným stavbám, boli v nej napríklad anglické toalety.
Školu postavila židovská komunita, nevyužívala ju ale dlho. S príchodom vojny sa stala súčasťou geta. Začali sa transporty do koncentračných táborov.
Takmer 90-ročnú národnú kultúrnu pamiatku začalo mesto rekonštruovať. Vznikne tu multikultúrny priestor a centrum tolerancie.

Práce priniesli prvé odhalenia. V reštaurátorskej dielni odhalili jeden zo symbolov židovstva. Že existoval, netušili ani odborníci, ani Levičania. Zachoval sa len na predvojnových projektoch školy.
K obnove historickej stavby prispeje aj miestna keramikárka. Vyrába repliky pôvodných kachličiek.
Zachovali sa len výkresy a dve fotografie
Stavebné práce sa začali vlani v auguste. „Tu na parkovisku by raz mohla byť galéria – open galery, aby sme boli bližšie k ľuďom. Dalo by sa tu premietať, robiť menšie koncerty, posedieť si pri káve,“ naznačuje Mária Mészárošová, riaditeľka Mestského kultúrneho strediska v Leviciach.
Bývalá židovská škola susedí so synagógou, je na skok od centra mesta. Vzniká tu budúci multifunkčný priestor pre umelcov a verejnosť.
Ďalej sa dočítate aj:
- čo pomohlo objaviť hexagram, ktorý nezvečnili ani dobové fotky,
- s čím sa potrápila keramikárka pri výrobe replík 90-ročných obkladačiek,
- ktoré pôvodné vybavenie školy sa podarilo zachovať,
- aká dobová technológia sa zachovala na streche,
- ktoré školy sa tu vystriedali od vojny až do nedávnej doby,
- kedy má byť projekt dokončený.
Veľká obnova pod dohľadom pamiatkarov bude stáť cez 1,2 milióna eur. Väčšinu zafinancujú Nórske fondy, ktoré podporujú obnovu historických budov.
Takou je aj 90-ročná židovská škola. Čo sa dá, to zachovajú pôvodné. V minulých dňoch napríklad osadili zrepasované okná s pôvodnými medenými kľučkami.
Jedno z nich, okrúhle na schodisku, prinieslo počas obnovy nové poznatky.