LEVICE. K úľom so 120 rodinami chodí von do včelnice. Liečivý apidomček má ale pri rodinnom dome v meste. Prichádzajú sem ľudia na apiterapiu. Dušan Kollár sa včelárstvu venuje vyše polstoročia.

Počas návštevy kolegov vo Francúzsku odpozoroval, ktorá známa rastlinka je magnetom pre včely a začal ju vysádzať do slovenských včelníc. Videl tiež, že úle tam majú aj na kurióznych miestach. Strechy rodinných domov, na ktoré sa ho často pýtajú naši včelári, ale neodporúča. Radí im využiť záhradky, hoci aj v meste.
Pozitívnym príkladom je záhrada Levického hradu, kde chovajú viacero včelích rodín. Produkujú hradný med, ktorého kvalitu včelár chváli.
V rozhovore predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v Leviciach poradí, čo vysadiť a zadovážiť si v záhradke, aby si sem tento užitočný hmyz našiel cestu a aby bzučanie bolo počuť počas celej sezóny.
Nastupuje jar. Kedy môžeme v záhradách očakávať prvé včely?
Začínajú už prilietavať. Na nožičkách nosia žltý a červený peľ, idú si po vodu.
Cez zimu včely majú zásoby, nepotrebujú lietať von. Dajú sa do chumáča. Tam, kde je matka, vytvárajú teplotu okolo 35 stupňov Celzia. Vonkajšie včely chumáča tvoria ochrannú vrstvu. Vnútorné sa striedajú a chránia matku, aby mohla začať plodiť. Niekedy sa tak stáva aj 15. januára. Vo februári – marci už matka ploduje vo veľkom.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ktoré rastliny prilákajú včely do záhradky,
- ktorú známu trvalku vysádza včelár do včelníc,
- prečo sú cukor či himalájska soľ prospešné pre včely,
- čo môže od včiel očakávať záhradkár,
- ako umiestniť úle, aby neobťažovali susedov,
- čím je prospešný apidomček v záhradke,
- prečo včelár neodporúča úle na strechy rodinných domov,
- ako sa dostať k dotácii z únie na zakúpenie úľov,
- kde a kedy ovárajú bezplatný kurz.
Čo spraviť, aby sa včely stali súčasťou našich záhrad? Ktoré rastliny sú medonosné?
V prvom rade pestovať rastliny, ktoré kvitnú. Mať vysadené rôzne druhy kvetov, aby kvitli priebežne, nie naraz. Aby včely mali stále peľ a nektár. Dobré sú lúčne zmesi.