PUKANEC. Obec preslávili pukanské párance, hrnčiari či vychýrené remeselnícke trhy.

Pod Štiavnické vrchy v minulosti prichádzali milovníci letného relaxu. Prírodné kúpalisko tu dali do užívania 27. júna 1954.
Po zmene režimu začalo upadať, až ho napokon úplne zatvorili. Keď sa areálu pred štyrmi rokmi ujali noví majitelia, našli tu vyše dvojhektárovú džungľu.
Do brigád sa časom popri majiteľoch a najbližšej rodine zapojili aj nadšenci z obce. Pukančania totiž na kúpanie, koncerty v amfiteátri či zábavy, svadby a annabály v spoločenskej sále dodnes radi spomínajú. Mnohí tu prežili prvé lásky.
Za desiatkami hodín prác je dnes vyčistený areál, ale aj poznanie, do akého dezolátneho stavu sa za tri desaťročia dostali objekty.
Cieľom je areál sprístupniť verejnosti a raz sa tu opäť kúpať. Plavecký bazén mal na svoju dobu slušné rozmery: dĺžku 33 metrov a hĺbku 2,3 metra.
Na podporu financovania činnosti založili v roku 2020 občianske združenie Kúpalisko Pukanec. Vidia v ňom najtransparentnejší spôsob, akým revitalizáciu areálu financovať. Ciele a poslanie združenia sú zverejnené na stránke www.kupaliskopukanec.sk.
Na kúpalisku to žilo
Obec bola kedysi slobodným kráľovským a banským mestom. Okolité lesy sú pastvou pre oči a balzamom na dušu. Za minulého režimu patrilo k navštevovaným miestam tunajšie kúpalisko. Otvorili ho v roku 1954. V modernom areáli zakrátko pribudli amfiteáter a kultúrny dom so spoločenskou sálou.
Ďalej sa dočítate aj:
- Čím bolo jedinečné toto kúpalisko, že ho za minulého režimu vyhlásili za jedno z najkrajších v kraji,
- ako súviselo s pionierskym táborom,
- čo sa stalo osudným a viedlo k totálnemu úpadku,
- veľa nechýbalo a kedysi moderný areál by zrovnali so zemou,
- prečo sa rodený Bratislavčan pustil do záchrany kúpaliska,
- do akého stavu upadol areál,
- aké plány majú s kúpaliskom,
- čo chcú ako prvé sprístupniť verejnosti,
- kedy otvoria šampanské.
„Na amfiteátri bývali veľké koncerty, vystupoval tu Olympic, Lojzo, Hečkovci, Hammel, SĽUK a iní. Skoro každú sobotu sa vonku robili zábavy, mali sme tam klub mládeže, tam sme sa stretávali,“ opisuje Miriam Dóczeová.
Miestny folklórny súbor Smrečinár tam nacvičoval program, s ním potom vystupoval na podujatiach v Detve, Východnej a na Myjave. Viedli ho vtedy Peter Klinko a Pavel Trhan.
„Kúpalisko malo krásne prostredie, dokonca tam chodil Jaro Filip s rodinou, keďže prvú ženu mal z Pukanca. Vo vnútri sa robili svadby a plesy. Bol tam plavecký aj malý detský bazén,“ opisuje ďalej rodáčka.
Na zašlú slávu si spomína aj ďalšia Pukančanka: „My, čo sme sa narodili po roku 1952 a neskôr, sme si staré kúpalisko užili. Kúpanie, zábavy, čaje, svadby.“ Krúti hlavou nad tým, ako za tridsať rokov schátralo.
Myšlienka obnovy kúpaliska, s ktorou prišli súčasní vlastníci, potešila viacerých Pukančanov. Medzi inými aj Daniela Korbeľu. V rokoch 1986 až 1989 tu bol prevádzkovateľom. „Kúpalisko bolo otvorené dva mesiace, počas prázdnin. Denne sem prišlo 300 – 400 ľudí. Na Majeroch bol pioniersky tábor, aj deti z neho sem chodili,“ približuje posledné roky, keď kúpalisko aj tábor patrili podniku Smrečina Banská Bystrica. Zamestnaných tu bolo päť ľudí, plus plavčíci. V reáli bol aj klub ROH a ubytovňa – slobodáreň. Keď fabrika zanikala, zbavovala sa majetku. Areál zmenil majiteľov. Zakrátko ho zatvorili.
Daniel Korbeľa sa z obnovy teší. Hovorí ale, že roboty je tu ako na kostole. „Areál bol zanedbaný. Kedysi tu boli stromy, tie sa vysemenili a vznikol tu les. Z budov ostali holé steny, kúrenie zmizlo, všetko sa zničilo,“ opisuje stav.
Jedno z najkrajších v kraji
Za tri desiatky rokov zariadenie zmenilo vlastníkov. Jedným zo súčasných spolumajiteľov je Peter Hurinský. Po roku 2019 snívanie o obnove začal premieňať na realitu.