LEVICE. Za ostatných 30 rokov sa strojnásobil počet prípadov malígneho melanómu. Ide o jeden z najagresívnejších typov onkologického ochorenia vôbec, dokáže skryto metastázovať v tele, napríklad v črevách, pľúcach alebo mozgu.

Podľa Národného centra zdravotníckych informácií výskyt melanómu globálne rastie hlavne u žien. Na Slovensku s touto diagnózou dominujú pacientky vo vekovej skupine nad 55 rokov. Primárne sa vyvíja na miestach, ktoré sú vystavené slnku. Naša koža si pamätá hriechy z mladosti.
Čo si všímať
Ideálne je samovyšetrenie vrodených hnedých znamienok raz za mesiac. Mali by sme si všímať tmavú a škvrnitú farbu, nepravidelný tvar, neohraničené okraje, veľkosť znamienok a v prípade takýchto zmien čím skôr navštíviť lekára. U ľudí so zvýšeným rizikom sa odporúča raz do roka vyšetrenie u skúseného dermatológa.
Zdroj: Národný onkologický inštitút
Viac ako 80 percent prípadov sa podarí zachytiť včas. V opačnom prípade môžu byť následky fatálne.
Máj je mesiacom povedomia o rakovine kože. Jedným z dôvodov je, že po zime sa stupňuje intenzita slnečného žiarenia a vystavení sme agresívnym lúčom. Obzvlášť škodlivé sú v detskom veku. Slnečné žiarenie je dôležité z dôvodu produkcie vitamínu D, na jeho tvorbu nám ale stačí byť na priamom slnku 45 minút týždenne.
Onkologička hovorí, že najefektívnejším nástrojom na boj so stále častejším malígnym melanómom je prevencia.
O kožných ochoreniach viac povedala Lyudmila Rudenko, lekárka ambulancie klinickej onkológie Nemocnice Agel Levice.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ktoré fototypy ľudí sú viac ohrozené chorobami kože,
- ktoré časti tela sú náchylnejšie na vznik zhubných nádorov kože,
- čo je za 3-násobným zvýšením počtu prípadov zhubného melanómu,
- ktoré ďalšie orgány v tele, okrem kože, napáda,
- aký je postup pri vyšetrení a v čom spočíva liečba,
- aká je šanca na uzdravenie,
- aké sú praktické rady onkologičky.
Podľa najnovších údajov NCZI najviac pribudlo zhubných nádorov kože. V roku 2021 bolo novodiagnostikovaných 7788 prípadov, čo je smutné prvenstvo. Prečo je rakovina kože taká rozšírená, čo sme ako pacienti podcenili, zanedbali?
Viac ako 90 percent prípadov rakoviny kože je spôsobených expozíciou ultrafialového žiarenia. Táto expozícia zvyšuje riziko všetkých troch typov rakoviny kože. Zdrojom ultrafialového žiarenia je hlavne slnko, ale aj stále viac populárne soláriá. WHO najnovšie zaraďuje používateľov solárií do skupiny ľudí s najvyšším rizikom vzniku rakoviny kože.

Pre vznik melanómov a bazocelulárnych karcinómov je obzvlášť škodlivá expozícia v detskom veku. Pri vzniku skvamocelulárneho karcinómu je riziková celková expozícia žiareniu bez ohľadu na to, kedy sa vyskytla. Ostatné rizikové faktory sú fajčenie, HPV infekcia, imunosupresívna terapia, chronické nehojace sa rany.