REGIÓN. Trend klesajúcich cien nehnuteľností pokračuje aj v druhom kvartáli roka.
Podľa Realitnej únie SR aktuálnemu trendu lepšie odolávajú novšie byty - v Bratislave, Trenčíne či Nitre pýtajú za meter štvorcový viac. Pri starších bytoch je to naopak, stoja menej.
V najväčšom okresnom meste na juhu Slovenska sa realitní makléri zhodujú, že ceny od tohto roka klesajú, od marca ešte intenzívnejšie.
Napriek krajšej sume na cenovke sú ale v ponuke dlhšie, ako tomu bývalo. V minulosti predali stotisícový byt do 24 hodín. Dnes nepomáhajú ani zľavy, akcie či zníženie ceny.
Žezlo na trhu prebrali kupujúci
Realitný barometer mesačne preskúma ceny viac ako 20-tisíc bytov na Slovensku. Dáta z inzerátov vyhodnocuje Realitná únia SR.

Podľa tejto celoslovenskej organizácie sa posledné roky ceny bytov voči platom neúmerne zvyšovali.
Za päť rokov stúpli v krajských mestách až o 81,3 percenta, a to z hodnoty 1 496 na 2 712 eur za meter štvorcový.
„V ostatných mesiacoch ďalšiemu rastu odzvonilo a cítiť pokles. Ponuka bytov je dnes v porovnaní s tou spred roka 2,5-krát vyššia a žezlo na trhu prebral kupujúci,“ tvrdí únia.
„Hlavným spúšťačom prudkého rastu cien bytov bolo enormné zvýšenie stavebných nákladov. To aj posledných váhavcov presvedčilo, že byty už lacnejšie nebudú,“ komentoval Vladimír Kubrický, hlavný analytik Realitnej únie SR.
Ďalej sa dočítate aj:
- Prečo kupujúci nechcú byt s umakartovým jadrom, hoci je lacnejší,
- ako sa vyvíjajú ceny bytov od začiatku roka,
- akých veľkých bytov sa zmeny dotkli najmenej,
- na aké ďalšie výdavky sa musia pripraviť potenciálni kupujúci,
- či sa oplatí čakať na ešte nižšie ceny nehnuteľností, alebo treba konať,
- príklad: o koľko je dnes vyššia 300-eurová mesačná splátka hypotéky z roku 2021.
Ďalším dôvodom sú podľa neho aj investori, ktorí v strachu pred vysokou infláciou presúvali peniaze z bankových účtov do aktív v nehnuteľnostiach.
Prerobené jadrá sú bonusom
Trojizbový panelákový byt predali manželia vlani na jeseň hneď prvým záujemcom. Vystihli posledné obdobie, keď bol dopyt vysoký.
„Byty sa ešte predávali pomerne rýchlo, hoci boli ceny vyššie, ako sú teraz. Jednou z prvých otázok záujemcov bolo, či je jadro vymurované,“ hovorí Levičanka Dana, dnes už bývalá majiteľka nehnuteľnosti vo vyše 30-ročnom paneláku.
Pri predaji staršieho bytu je stav dôležitým faktorom. Potvrdzuje to aj Martina Šuchalová, majiteľka realitnej kancelárie.
Podľa nej posledný trend na trhu je, že byt musí byť prerobený, nesmie byť v pôvodnom stave, resp. musí mať vymurované jadro.