LEVICE. Obsluha kamerové systému, budúcej kompostárne či starostlivosť o čistotu a mestskú zeleň.

Nový sociálny podnik v Leviciach má na seba postupne prebrať aj ďalšie činnosti, ktoré bude zabezpečovať cez vlastných pracovníkov so znevýhodnením.
Radnica očakáva lepšiu flexibilitu pri riadení, ale aj šetrenie. Prvých zamestnancov by mali prijať po lete.
Od roku 2018 na Slovensku zaregistrovali vyše 600 sociálnych podnikov. Umožňuje to Zákon o sociálnej ekonomike a sociálnych podnikoch, ktorý poslanci schválili pred piatimi rokmi. Inšpiráciou boli zahraničné predpisy, prispôsobené na naše podmienky a pomery.
Skúsenosti už majú viaceré samosprávy
V obci na severe Levického okresu začínal obecný sociálny podnik v roku 2020 s jedným zamestnancom. Za necelé dva roky sa ich počet zvýšil na piatich.
Ďalej sa dočítate aj:
- Akú sumu vyčlenilo mesto na rozbeh novej spoločnosti,
- kedy mala prijať prvých pracovníkov a z ktorých odvetví,
- čo poslanci pripomienkovali pri schvaľovaní zakladateľskej listiny,
- zoznam činností, ktoré sú predmetom podnikania novovytvorenej spoločnosti.
„Prostredníctvom sociálneho podniku kosíme verejné priestranstvá, ale aj záhrady či vinice,“ povedal Peter Burčo, starosta Bátoviec. Zamestnancov využili aj pri rekonštrukcii strechy na šatniach na futbalovom ihrisku či vysádzaní stromov. Obyvateľom poskytujú prenájom menších stavebných zariadení, ako je napríklad miešačka a podobne.
Na opačnej strane okresu, v Tehle, sa posunuli ďalej.
Obecný sociálny podnik Tehlan získal zákazku v Starom Hrádku, kde vybudoval urnový háj. „Je pre nás dôležité hľadať zákazky aj mimo našej obce. Dokázali sme pokryť mzdové náklady a za ušetrené financie sme ešte zakúpili mixovaciu lopatu na betón,“ uviedol Tibor Taldík, starosta Tehly.
Aj v súčasnosti je o Tehlan záujem mimo obce, najmä od fyzických osôb. Ako povedal, výhodou sociálneho podniku je 10-percentná DPH, „čiže sme cenovo lepší“.
Kapacity deviatich kmeňových zamestnancov a troch brigádnikov využijú tento rok, ale najmä doma. „Získali sme dve veľké zákazky. Projekt zvýšenia kapacity materskej školy za približne 300-tisíc eur a výstavbu zberného dvora za cca 135-tisíc eur,“ hovorí. Popritom sa starajú o údržbu obecnej zelene.
Podľa jeho slov základnou myšlienkou, s ktorou zakladali sociálny podnik, bola najmä pomoc znevýhodneným a zraniteľným ľuďom v obci: „Dať im prácu, prebudiť v nich pocit zadosťučinenia z dobre odvedenej roboty a predovšetkým im zlepšiť ich životné podmienky.“
Aké očakávania majú v Leviciach
S rovnakou ideou sa do zakladania sociálneho podniku púšťajú aj v sídle okresu.
Činnosti, ktoré sú doteraz vykonávané v rámci chránenej dielne, alebo si ich mesto objedáva, chcú postupne preniesť na novozaloženú spoločnosť.