REGIÓN. Predaj alebo kúpa nepotrebného výrobku môže vyjsť draho. Na nepozornosť doplatil úsporami muž, ktorý cez internetový bazár predával osvetlenie za pár eur.

Na vzbudenie serióznosti podvodníci zneužívajú mená známych prepravcovských, doručovateľských či kuriérskych spoločností. S podvodnými praktikami majú opakovane negatívne skúsenosti. Najnovšie ich má aj Slovenská pošta.
Skúšajú rôzne výhovorky, napríklad, že treba zaplatiť clo, peniaze za tovar sa nedajú previesť na účet alebo že adresát je nesprávne zadaný.
Spoločnosti ľuďom radia, aby za žiadnych okolností neposkytovali svoje osobné údaje, vrátane tých k bankovému účtu alebo platobným kartám. V prípade mailovej pošty si majú všímať, z akej adresy správa prišla.
Z druhej ruky
Za pár drobných sa ľudia na bazári, Facebooku alebo stránkach sprostredkúvajúcich predaj či kúpu tovaru, zbavujú nepotrebných vecí. Tie však ešte môžu niekomu poslúžiť.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ako neprísť o peniaze pri predaji drobností cez internet,
- čo ako prvé upozorní, že môže ísť o podvod,
- aké skúsenosti majú ľudia, ktorých kontaktovali podvodníci,
- aký typy najnovších podvodov eviduje Slovenská pošta,
- čo radia známe doručovacie spoločnosti.
Za platformami, kde sa robia „páreurové obchody“, by málokto očakával veľké podvody. Časy, keď ste si takto objednali napríklad elektroniku a podvodníci vám na dobierku poslali nefunkčný šrot alebo nastrihané noviny, sú preč.
Najčastejšia phishingová situácia
Inzerujete tovar na predaj cez inzertný portál. Podvodník vás kontaktuje, že má záujem o kúpu. Vám, ako predávajúcemu, potom zašle informáciu, že po tovar posiela kuriéra z Packety.
Peniaze za tovar vraj zaslal prostredníctvom služby spoločnosti Packeta. Na ich vyzdvihnutie je potrebné zadať údaje o platobnej karte. Pošle vám odkaz na web, ktorý sa podobá na internetovú stránku Packety.
Ak zadáte údaje o svojej platobnej karte, cez podvodný web sa dostanú k podvodníkovi a ten vás následne okradne.
Packeta žiadnu podobnú službu, kde by predávajúci musel zadávať údaje o svojej platobnej karte či účte, neprevádzkuje.
Zdroj: Packeta
Tentoraz vás nechcú pripraviť o peniaze za tovar, ale dostať sa k úsporám, ktoré máte na účte.
„Adresáta vyzývajú k úhrade platieb za doručenie zásielky, k zmene doručenia či uloženia zásielky, na zaplatenie colných poplatkov, na údajné vytvorenie objednávky na poštového kuriéra, ktorý má zásielku vyzdvihnúť a cez stránku pošty majú byť preposlané peniaze,“ opisuje Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.
Pridáva aj aktuálne praktiky:
„Najnovšie je meno pošty zneužité v súvislosti s vyžiadaním si aktualizácie adresy, aby kuriér mohol doručiť zásielku, a tiež na uhradenie colných poplatkov.“
Predával elektroniku, účet ostal prázdny
Svoju skúsenosťou na sociálnej sieti zverejnil okradnutý muž ako výstrahu pre ostatných.
Opísal, že podvodníkovi uveril, lebo využil meno overeného prepravcu.