SANTOVKA. Dnes dedina, za čias Rakúsko – Uhorska vyhľadávané kúpeľné miesto. Minerálnu vodu vo fľašiach rozvážali po celej Európe.
Kúpeľnú atmosféru v Santovke podčiarkovala filagória alebo drevený pavilón uprostred parku. Prekrývala pitný stojan s liečivou minerálnou vodou.
Vyhotovili ju v roku 1885. V Budapešti sa vtedy konala národná výstava pod záštitou korunného princa Rudolfa.
Počas takmer 140 rokov svojej existencie prešla menšími opravami. Dostala sa ale do stavu, keď si vyžaduje väčšiu renováciu. Obec v týchto dňoch avizovala, že sa stala vlastníkom tejto kultúrnej pamiatky, čo je prvým krokom k budúcej obnove.
Zručnosť vtedajších rezbárov a tiež situovanie filagórie v historickom parku ju predurčujú na špeciálne využite. Obec tu zvažuje napríklad svadobné obrady či komorné koncerty. V minulosti sa tu konali tanečné zábavy, promenády a športové podujatia.
Keď bola Santovka na výslní
Na vtedajšiu dobu išlo o unikátnu stavbu s orientálnou architektúrou. Pôsobivosť dreveného pavilónu podčiarkovali vyrezávané ornamentálne a mriežkované výplne, stĺpy s hlavicami, rozety a farebné prevedenie.

Niet divu, že učaroval návštevníkom národnej výstavy v Budapešti, kde v ňom propagovali minerálne vody na pitie. Mnohých to podnietilo pohľadať na mape, kde sa Santovka nachádza.
Keď sem zavítali, našli malebné miesto s kúpeľnými domami vo švajčiarskom štýle, jeden dokonca so sklenenou strechou. Kvalitu termálnej vody ocenili a využívali na kúpeľno-liečebné účely so zameraním na pohybové ústrojenstvo už v polovici 19. storočia.
Kúpeľný kolorit neskôr doplnila filagória. Kúsok od nej sa nachádzali budovy, kde minerálku plnili do fliaš.
Bodku za slávou kúpeľov dalo znárodnenie v roku 1948.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ako vyzerali kúpele v Santovke v 19. storočí,
- aké unikátne stavby sa tu nachádzali,
- čo sa zachovalo z historického parku dodnes,
- čo čaká obec pred začiatkom rekonštrukcie kultúrnej pamiatky,
- ako zhodnotil stav filagórie reštaurátor,
- čo hovorí Krajský pamiatkový úrad Nitra,
- aké plány má obec s filagóriou.
Zašlú slávu chcú prinavrátiť
„Mnoho ľudí ani netuší, že to tu máme. Učíme sa, ako sa spropagovať,“ hovorí starosta Ladislav Lauko.
Stavba s rozlohou 52 metrov štvorcových má od konca mája nového majiteľa. Na liste vlastníctva je poznačená obec.