REGIÓN. Úrokové sadzby vystúpili na zatiaľ najvyššiu úroveň od roku 2014. Podľa Národnej banky Slovenska u čisto nových hypoték dosahovali k marcu v priemere 4,1 percenta.

Slovensko sa tak dostalo na nelichotivé popredné miesta v rebríčku najvyšších úrokových sadzieb v eurozóne. V porovnaní s úniou zostávajú hypotéky na Slovensku dostupné, ale drahšie.
Na novú situáciu reagujú potenciálni kupujúci aj banky. V prvom štvrťroku zaznamenali prepad, poskytli o 31 percent menej nových úverov na bývanie ako v rokoch 2020 až 2022.
So znižujúcim sa dopytom po hypotékach klesajú aj ceny niektorých nehnuteľností a záujem. Kupujúci sa dostávajú do pozície, keď nie sú pod tlakom, môžu zvažovať a vyjednávať cenu.
Otázkou je, či na hypotéku dosiahnu a koľko im potom z rozpočtu odoberú mesačné splátky. Rozdiel oproti lacnej ére hypoték môže byť aj v stovkách eur.
Národná banka Slovenska upozorňuje na hroziace riziká.
Brzda na hypotekárnom trhu
„Zmiešané signály prichádzajú z trhu úverov na bývanie," uviedol Peter Kažimír, guvernér Národnej banky Slovenska. Podľa jeho slov na jednej strane sa dlh domácností spomalil a tiež prudký nárast cien nehnuteľností, na druhej strane je vyššie riziko pri časti nových úverov na bývanie.
Ako vyplýva z májovej Správy o finančnej stabilite, ktorú zverejnila centrálna banka, štvrťročný prírastok úverov na bývanie spomalil na najnižšie hodnoty za posledných desať rokov. „Zvlášť slabý bol začiatok roka 2023,“ hovorí Národná banka Slovenska.
Pridáva aj príklad. Za prvé tri mesiace pribudlo približne toľko úverov, koľko v priemere za jeden mesiac minulého roka.
Ďalej sa dočítate:
- O koľko sa môžu navýšiť nové mesačné splátky oproti lacnej ére hypoték,
- na akú nelichotivú priečku sa Slovensko vyhuplo v krátkom čase v rámci úrokových sadzieb v eurozóne,
- aké plusy a mínusy má kupujúci na aktuálnom realitnom trhu,
- aký vývoj hypotekárnych úverov očakávajú banky do konca roka 2023,
- kedy má prísť veľká refixácia úverov pre slovenské domácnosti,
- aký rizikový scenár avizuje NBS pre časť hypoték v dohľade troch rokov.
Cez nové hypotekárne úvery investovali Slováci do nehnuteľností v prvom štvrťroku 743 miliónov eur. Vlani v druhom štvrťroku to boli rekordné približne dve miliardy eur, ktoré im poskytli banky. Priemer rokov 2020 až 2022 bol 1257 miliónov eur.

Oslabený dopyt po úveroch má niekoľko príčin. Domácnosti vnímajú prudký nárast úrokových sadzieb a životných nákladov.
„Navyše prebiehajúci pokles cien nehnuteľností je skôr motiváciou na odloženie kúpy vlastného bývania. A aj tým klientom, ktorí sa rozhodnú kúpiť nehnuteľnosť hneď, stačí na rovnakú nehnuteľnosť menší úver,“ objasňuje NBS aktuálne dianie.
Prepad zaznamenávajú banky aj sprostredkovatelia. „V minulom roku som pracovala 20 hodín denne a štyri hodiny som spala, lebo všetci klienti chceli kupovať nehnuteľnosti, keďže úrokové sadzby boli veľmi nízke,“ približuje Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka.
Uvádza aj príklady: 10-ročná fixácia „stála“ 0,99 percenta ročne a fixácie 3 až 5 rokov boli v niektorých bankách ešte lacnejšie.
„Veľký boom bol aj s refinancovaním hypoték, veľa klientov sa logicky zľaklo začiatku zvyšovania úrokových sadzieb. Prvý polrok minulého roka bol v objemoch hypoték historicky rekordný,“ hovorí maklérka s 18-ročnou praxou.