KALNÁ NAD HRONOM/MOCHOVCE. Zástupcovia päťdesiatky miest a obcí z Maďarska, Česka, Slovenska, Slovinska, Nórska, Švédska, Španielska, Holandska, Belgicka a Veľkej Británie navštívili 28. júna Mochovce.

Členov GMF Europe, ktorá v Európe zastrešuje záujmy obcí v blízkosti jadrových zariadení, privítali Martin Mráz, riaditeľ SE-EMO, a Igor Gogora, starosta Kalnej nad Hronom, ktorá podujatie organizovala.
Hosťom predstavili Slovenské elektrárne a špecifikovali míľniky a výsledky našich jadrových elektrární. Ladislav Éhn, vedúci prevádzky úložísk zo spoločnosti JAVYS, priblížil činnosť Republikového úložiska rádioaktívnych odpadov v Mochovciach.

„Do komunikačných procesov priamo zapájame rezidentov. Náhodne vyberieme sto záujemcov, ktorým sa potom venujú naši odborníci, sprevádzajú ich a odpovedajú im na otázky. Obyvatelia sa sami presvedčia o výhodách jadra,“ vysvetlil podpredseda GMF Gerben Dijksterhuis, starosta holandského mestečka Borsele s 22 800 obyvateľmi. V jeho blízkosti skladujú rádioaktívny odpad a prevádzkujú jediný holandský jadrový blok s tlakovodným reaktorom, ktorý po renovácii dosahuje výkon 515 MW. Keďže ľudí vyberajú náhodne, nájde sa medzi nimi aj veľa odporcov mierového využívania jadrovej energie. „Takže sa potom pri vysvetľovaní a vzdelávaní celkom zapotíme, ale takto je to transparentné. Tento model komunikácie sa nám osvedčil, pretože títo ľudia efektívne vplývajú aj na svoje okolie.“
Hostia si tiež prezreli simulátor blokovej dozorne MO34, strojovňu a priestory turbogenerátorov a z návštevníckeho koridoru aj reaktorovú sálu 4. bloku. Po prehliadke neďalekého republikového úložiska RAO potom ešte zamierili aj na krátku exkurziu do infocentra Energoland.
GMF Europe
Skupina európskych obcí s jadrovými zariadeniami (Group of european municipalities with nuclear facilities) je neziskové združenie obcí a ich združení s jadrovými zariadeniami v európskych krajinách. Členmi GMF sú v súčasnosti obce z okolia jadrových zariadení z Belgicka, Bulharska, ČR, SR, Francúzska, Fínska, Maďarska, Holandska, Nórska, Rumunska, Slovinska, Španielska, Švédska, Švajčiarska a Spojeného kráľovstva. Organizácia formálne vznikla v roku 2000, aby podporovala zapojenie združení na lokálnej úrovni do dohľadu a riadenia nad jadrovými zariadeniami. (SE)
Autor: SE