REGIÓN. O pracovníkov v Zbore väzenskej a justičnej stráže nebola v minulosti núdza. Dnes v slovenských ústavoch chýba 346 zamestnancov. Ide najmä o väzenské zariadenia v Bratislave, Leopoldove a Želiezovciach.
Od júla došlo k úprave podmienok. Týkajú sa prijímacieho procesu aj finančného zabezpečenia. Rozšíriť okruh potenciálnych záujemcov má zníženie veku z 21 na 18 rokov či úprava zdravotných kritérií. Tetovanie na viditeľnom mieste už nie je u príslušníkov zboru tabu. Má ale isté obmedzenia.
Do zlepšenia personálnej situácie si ústavy budú vypomáhať presunom príslušníkov. V niektorých prípadoch aj zo vzdialených regiónov.
Tetovali sa ihlou a atramentom
Do vtedajšieho Zboru nápravnej výchovy nastupoval dnes už dôchodca z južného Slovenska v roku 1978.
„V tej dobe bol o službu v tomto zbore veľký záujem kvôli stabilnej práci a peknému finančnému zabezpečeniu. Oproti civilnému sektoru tam boli zárobky 2-násobne vyššie, čo vtedy lákalo veľa mladých ľudí,“ spomína bývalý dlhoročný príslušník, ktorý chce ostať v anonymite.
Pri výpočte vtedajších výhod spomína týždeň dovolenky naviac či každoročnú 14-dňovú rehabilitáciu.
Čo sa týka pracovnej oblasti, rozdiel bol podľa jeho slov aj v tom, že odsúdení mali prísny režim a príslušník mal svoju autoritu, čo sa zmenilo po Nežnej revolúcii.
Po odslúžení 15 rokov mohol ísť príslušník do výsluhového dôchodku. „Podľa mňa to bolo pre zbor kontraproduktívne, zo zboru odchádzali mladí chlapi vo veku 35 - 36 rokov.“
Ďalej sa dočítate aj:
- V čom najčastejšie neuspejú záujemcovia o prácu vo väzenskom zbore,
- čo sa od júla mení pri nábore nových príslušníkov,
- aká je výška platu na základnej pozícii s maturitou a bez praxe,
- o čo si prilepšia nastupujúci príslušníci,
- kde môžu mať tetovanie, čo ale nesmie zobrazovať,
- aké benefity získajú zamestnanci.
Finančné ohodnotenie v civilnom sektore sa postupne vyrovnalo tomu v zbore a ako hovorí, v súčasnosti zárobok v civile prevyšuje ohodnotenie v zbore.
„Preto dochádza k tomu, že o službu v zbore nie je záujem, nakoľko tam musíte zodpovedať prísnym kritériám. Aj keď niekto nastúpi a splní všetky predpoklady, keď dostane prvú výplatu v sume 700 až 800 eur, zo zboru odíde. V priemyselnom parku zarobí aj 1200 eur. Dnes už je raritou, ak sú v zbore príslušníci, ktorí odslúžili 30 - 33 rokov. My sme odchádzali na dôchodok ako 55-roční,“ dodáva.

K téme tetovania hovorí, že v 70. – 80. rokoch bolo vo väznici módou, hoci nebolo povolené. „Tetovali si mená, obrázky manželiek, dátumy, odkedy boli vo väzbe,“ spomína.