REGIÓN. K zubárovi sa nedá ísť bez hotovosti alebo platobnej karty. Menšie zákroky začínajú pri desiatkach eur, väčšie sa rovnajú aj celoročnému zárobku. Ide najmä o implantáty či zubné náhrady.
Z prieskumu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vyplýva, že najviac peňazí Slováci platia za poskytnutie zdravotnej starostlivosti u zubára. Prieskum sa uskutočnil od 10. do 17. apríla na vzorke 1014 respondentov.
Cestovanie za zubármi eviduje aj najväčšia zdravotná poisťovňa: „Cezhraničné toky pacientov vykazujú vzostupný charakter od roku 2015.“

Ministerstvo zdravotníctva pridáva destinácie, kam kroky Slovákov smerujú: do Maďarska či Poľska. Dentálna turistika prekonáva vzdialenosti. Ľudia vyhľadávajú zubárov aj v Srbsku, Čiernej Hore, na Ukrajine či Turecku.
Podľa zubára zo súkromnej kliniky sa v praxi stretávajú aj s opačnou situáciou: domov na ošetrenie prichádzajú Slováci dlhodobo žijúci v krajinách Únie.
V článku sa ďalej dočítate:
- čo sa páči slovenským pacientom v zubných ambulanciách v zahraničí,
- aké ceny za jednotlivé úkony má jedna z kliník v Srbsku, ktorú navštevujú aj Slováci,
- koľko si účtujú na Slovensku,
- zubár vysvetľuje, od čoho závisí cena,
- čo hovorí poisťovňa a ministerstvo zdravotníctva k dentálnej turistike.
Rozdiely sú v tisíckach
Celý život pracujeme a odvádzame si do zdravotnej poisťovne. Keď ale potrebujeme ošetrenie, pripraviť si musíme peňaženku alebo kartu.
Podľa Levičanky Aleny ide o nemalé sumy. Vytrhnúť jej museli štyri spodné zuby. Už dlhšie jej niektoré chýbali, preto sa rozhodla pre radikálny krok: dať si spraviť úplnú spodnú náhradu. Začala zisťovať možnosti a finančné náklady. Najskôr na Slovensku, potom aj v zahraničí. Ostala nemilo prekvapená: „Ceny u nás sú niečo nenormálne.“