LEVICE. Vodná plocha v mestskom parku má každé leto veľmi podobný scenár. S rastúcimi teplotami vo vode nekontrolovane pribúdajú nežiaduce rastliny a riasy. Mení sa na zelenú bačorinu.

Firma, ktorá ho udržuje, sa v minulosti snažila burinu eliminovať chémiou, ručným vytrhávaním aj rybičkami. Žiadaný výsledok v podobe čistej vody sa nedostavil.
Pred pár dňami sa zarasteného jazierka ujali rybári. Skúsenosti majú z vlaňajška. Do poriadku dávali chovnú nádrž vo Veľkom Ďure. Na vodné rastliny nasadili špeciálny kombajn. V levickom parku si ale museli vystačiť s vlastnými rukami.
Sami sú zvedaví, aké veľké ryby z jazierka vylovia. Mesto ho dá na jeseň vypustiť a zazimovať.
Skúšajú, no nič nepomáha
Nádrž má rozlohu približne 20 árov, objem vody v nej je skoro 1400 metrov kubických, hĺbka dosahuje 1,4 metra. Zásobovaná je zo studne. V mestskom parku ju vybudovali v roku 1996, o dva roky neskôr jazierko prvýkrát napustili.
Podľa záznamov sa prvé problémy s riasami vyskytli v roku 2001. Ukázalo sa, že údržba je náročná na prácu aj nákladná na financie. Mesto už cez firmu, ktorá sa o jazierko stará, vyskúšalo viacero možností, ako vodu udržať vo forme.
Liali do nej chlór, na jednu dávku použili 500 litrov. Počas sezóny chémiu aplikovali aj päťkrát. Vo vode ale zničila všetko živé, ostala „mŕtva“.
V článku sa ďalej dočítate:
- Prečo sa v jazierku tvoria tony vodnej trávy a rias,
- ako majú pomôcť ryby a kedy ich vylovia,
- čo plánujú rybári na budúci rok.
Skúšali aj proces opakovaného vypúšťania a napúšťania dva až trikrát počas sezóny. V roku 2007 pridali mechanické čistenie. Pracovníci vojdú do vody a vidlami hmotu vyhadzujú na breh. Z jedného čistenia vyvezú na skládku niekoľko ton bioodpadu.
„Odvtedy sa jazierko čistí od vodných rastlín ručne, pravidelne v máji, júni, prípadne na jeseň. Priemerné ročné náklady na celkovú údržbu jazierka, nielen čistenia, predstavujú cca sedemtisíc eur,“ povedala Daniela Trňanová, hovorkyňa mesta Levice.
Vodné riasy a trávy v ňom ale naďalej bujnejú pri vyšších teplotách. V roku 2017 vytvorili na dne súvislý svetlozelený koberec.
Jazierko oživia
Horúčavy v závere júla spravili svoje. O zaburinené jazierko sa podujali postarať levickí rybári. Keď sa na mieste stretli s vedením mesta, videli zelenú bačorinu.
„Vodná tráva rastie v niektorých vodách, nie všade. Ak sa ale úplne rozrastie, potom to vytvára už zlý pohľad na samotnú vodu. Tu by mali problém s kyslíkom ako aj samotným životom aj väčšie ryby,“ hovorí Attila Hamran, tajomník levickej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu.
Podobnú situáciu zažili minulý rok v chovnom revíri vodnej nádrže Veľký Ďur. Pomohol žací stroj Truxor, ktorý si zapožičali zo Žiliny: „Tento jedinečný vodný kombajn dokáže pokosiť pod vodou trávu a tiež ju vynosiť na breh.“
V prípade Levíc použitie veľkého stroja neprichádzalo do úvahy.