Keď praje počasie, nemusí priať trh. Preto aj napriek minuloročnej menšej úrode, spôsobenej suchom, budú zisky z tohtoročnej silnej úrody viditeľne slabšie. Hoci odhady agrárneho sektora hovoria o 10 % náraste tohtoročnej úrody na poliach oproti vlaňajšku, poľnohospodári budú mnohé plodiny predávať so stratou.
Druhá strana príbehu
Agrárna spoločnosť Donau farm zabodovala na domácom trhu, keď svoj zisk za minulú sezónu 2022 oproti roku 2021 strojnásobila. Michael Houmann, generálny riaditeľ Donau Agro reaguje: „Keďže sa v médiách veľa píše o tom, aký dobrý bol rok 2022, je namieste povedať aj druhú stranu príbehu. Ak vezmeme do úvahy momentálne nízke ceny komodít, budeme musieť poriadne škrtiť náklady, aby sme dosiahli zisk.“ Ako sa vlastne podarilo Donau farm dosiahnuť rekordný zisk za minulý rok 2022?
Poľnohospodársky rok 2022 bol veľmi náročným rokom s veľkými suchami, vysokými teplotami, minimálnymi zrážkami počas jesene 2021 a jari 2022. Dôsledkom toho boli všeobecne na Slovensku nižšie výnosy, špeciálne pri kukurici. Napokon sa však stal veľmi ziskovým vďaka mimoriadne vysokým cenám na komoditnej burze. „No aj tým, že na poliach sme urobili viaceré vodozádržné opatrenia, či už vysievanie medziplodín alebo obrábanie pôdy v pásoch, boli naše plodiny na poliach v dobrej kondícii a úroda bohatá,“ vysvetľuje Houmann minuloročný zisk.
Invázia na Ukrajine prevrátila všetko naruby
Potom sa však začala invázia na Ukrajinu a celý komoditný trh radikálne zareagoval. Svet zneistel obavami o dodávky potravín. Hnojivá, zemný plyn, či ropa z Ruska, to všetko sa stalo predmetom sankcií, v dôsledku čoho ceny hnojív vyleteli hore o 300 až 400 % a táto cena má podľa Houmanna obrovský vplyv na komodity, ktoré žnú v roku 2023. Okrem toho, ako ďalej vymenúva, niekoľkonásobne zdraželi prostriedky na ochranu rastlín a osivá. Poľnohospodárske práce spomalili neskoré dodávky špeciálnych náhradných dielov pre poľnohospodárske stroje aj o mesiace čakania.
Nárast inflácie o 15 % všeobecne zvýšil náklady, najmä na prácu, prenájom pôdy a energie. „To všetko je započítané v pôde. Minulý rok bol mimoriadny, tento rok je reálnejší, ale už teraz s vysokými vstupmi,“ dodáva Michael Houmann za Donau farm.

Úroda pod strechou, nie všetky komodity prinesú zisk
Poľnohospodársky rok 2023 bol z hľadiska počasia oveľa uspokojivejší. V regiónoch kde pestuje Donau farm, nie sú zrážky až také výdatné – z toho hľadiska je tohtoročný priebeh počasia dobrý a pozitívne ovplyvnil ozimné aj jarné porasty. „Ukončili sme žatvu obilnín, jačmeňa, repky a hrachu. Tento rok to bola ťažká a dlhá žatva, ale so skúsenými ľuďmi v produkcii v kombinácii s novou technikou, je už všetka úroda pod strechou,“ hovorí dvorný agronóm Donau farm Erik Ivanič a dodáva, že v poľnohospodárstve nie je čas na oddych, takže už pripravujú pôdu pre sejbu ozimných porastov repky a pšenice. Otázne bude, či sa podarí niektoré komodity aj pri dobrej úrode dotiahnuť k zisku, kvôli vysokým vstupným nákladom.
Odhadovať tohtoročné ceny komodít si netrúfne ani generálny riaditeľ Donau Agro, Michael Houmann, keďže vývoj cien, nielen v Európskej únii, je nevyspytateľný a mení sa každú chvíľu. Toto kolísanie vstupov a predajných cien má na poľnohospodárstvo veľký vplyv. „Jediné čo môžem momentálne povedať s istotou je, že ceny komodít sú na tohtoročných minimách. A to nám v Donau farm spôsobuje problémy pri predaji zozbieranej úrody. Keďže stále máme nízku skladovaciu kapacitu, sme nútení predať komodity aj za tieto ceny, pretože sa blíži jesenná žatva úrody a potrebujeme ju niekde uskladniť,“ hovorí.
Dúfa, že keď sa vysoké poľnohospodárske vstupy, ako sú ceny energií a hnojív, v EÚ pomaly vrátia na bežnú cenovú úroveň, bude opäť možné stabilizovať poľnohospodárstvo a potravinový reťazec.
Tento článok vznikol v spolupráci s Hugo Bach.