ŠAHANSKO. Hovoria, že sú na ceste 20 dní a väčšina je oficiálne zo Sýrie. Niektorí sú zjavne z iných krajín. V dedinách na južnom pohraničí vidieť v ostatných týždňoch viac migrantov. Skupinky prichádzajú aj v noci.
Oficiálny hraničný priechod je len v Šahách. Aby sa dostali z Maďarska na Slovensko mimo neho, prekonať musia rieku Ipeľ. V Kubáňove či Vyškovciach nad Ipľom sú menšie mosty, práve tie využívajú utečenci.
Situácia sa od mája vystupňovala. Vo Vyškovciach nad Ipľom pristúpili k zriadeniu občianskych dobrovoľných hliadok. Podľa starostky tak reagovali na podnety od obyvateľov.
V noci sa dedinou niesol štekot psov a pokriky cudzincov. Došlo aj k drobným krádežiam. Tento rok len v tejto obci prešla cez „zelenú čiaru“ približne tisícka utečencov.
Na komplikovanú situáciu poukazuje posledné dni aj primátor Šiah. Kúsok od námestia zriadila polícia dočasné registračné miesto. Keď odtiaľ cudzinci vyjdú, nikto sa o nich nestará. Obyvatelia sú z ich prítomnosti znepokojení.
Desať slovenských obcí a dvanásť maďarských sa spojilo a napísali list. Požadujú, aby na poriadok a bezpečnosť v pohraničí dohliadalo viac príslušníkov polície či armáda.
Hliadkujú po dedine
„Aj minulú noc som mala službu,“ povedala Ágnes Antal Nyustin, starostka Vyškoviec nad Ipľom. Je jedinou ženou spomedzi dvanástich obyvateľov, ktorí sa prihlásili do občianskych hliadok. V noci sa v službe vystriedajú štyria v dvojčlenných tímoch.
„Ideme na hranicu, vrátime sa do ulíc, na zastávku. Keď príde skupinka cudzincov a vedia sa dorozumieť po anglicky, povieme im, že sú na Slovensku. Zavoláme políciu a nahlásime, koľkí prišli a či sú medzi nimi ženy a deti. Počkajú s nami, alebo ich odvedieme mimo obce na autobusovú zastávku smerom do Šiah, kde si môžu sadnúť. Tu čakajú na políciu,“ opisuje scenár, ako prebiehajú služby miestnych dobrovoľníkov.
V článku sa ďalej dočítate aj:
- Čo sa deje v Šahách od zriadenia registračného miesta,
- prečo sa obáva starostka, že následky migrácie pocítia obyvatelia budúci rok,
- na južnú hranicu sa chystá 500 vojakov, kde a dokedy ich nasadia.
Na druhej strane rieky sú dve ulice s rodinnými domami. Asi tristo metrov od posledného je štátna hranica. Oficiálny hraničný priechod tu síce nie je, ale vedie sem prístupová cesta a most cez Ipeľ. Sú cieľom pre cudzie autá. Zastanú a vyložia migrantov.
Utáborili sa pri pamätníku
Prví sa v dedine začali objavovať v januári. Od konca mája sa počty zintenzívnili. „Posledné dva týždne sú to skupiny nad sto ľudí. Prídu napríklad o druhej v noci. Nepoznajú to tu, budia ľudí, aby zavolali políciu, dali im piť vodu. Týždeň sme nevedeli spať, prišlo aj cez 120 ľudí za noc. Máme 685 obyvateľov, ktorí doteraz žili v kľude,“ približuje situáciu, na ktorú miestni reagujú sťažnosťami a aj obavami z cudzincov.
Tí sa túlali po dedine. Došlo aj k drobným krádežiam ovocia zo záhrad. Oproti obchodu v miestnom parku si vytvorili táborisko.

Podľa slov starostky sa stiácia, odkedy majú občianske hliadky, zlepšila: „Hliadka ich vyvedie na zastávku za dedinou, takže neprichádzajú do obce.“
Myslí si, že lepšie sú na tom aj v susednom Kubáňove. Tam taktiež prechádzali cez „zelenú čiaru“ poľnou cestou a po moste.