Na Slovensku trápi psoriáza asi 200-tisíc ľudí. Podľa informácií Národného centra zdravotníckych informácií približne 60-tisíc pacientov vyhľadá lekársku pomoc, čo je necelá tretina.
Lekári ale varujú. Kým v minulosti liečbu zameriavali len na samotnú kožu, dnes už vedia, že ochorenie postupuje ďalej. Následky môžu byť závažné - od vplyvu na iné orgány až po psychickú nepohodu, depresie či narušený intímny aj pracovný život.
Podľa štúdií majú psoriatici vyššie riziko vzniku cukrovky, artritídy, srdcových chorôb a depresie. Ťažkí psoriatici žijú v priemere o 10 rokov kratšie ako priemerná populácia.
V článku sa ďalej dočítate aj:
- čo na psoriázu v slnečných dňoch zaberá, čomu sa majú psoriatici vyhýbať,
- v čom spočívajú liečebné postupy,
- akú prácu odvedú rybičky v rámci doplnkovej liečby,
- ako chorobu ustáť po psychickej stránke,
- ku ktorým odborným lekárom sa môžu psoriatici časom dostať.
Psoriáza alebo ľudovo nazývaná lupienka, nie je nákazlivá. Je to autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje ako chronické zápalové ochorenie kože. Sprevádza ho svrbenie, suchá začervená pokožka so šupinkami až bolesť. Mnohí svoj stav v počiatkoch „neriešia“.
Podľa odborníkov má toto celoživotné ochorenie u nás stúpajúci trend. Nezriedka sa objavuje už v mladšom veku. Pacienti často podstupujú kúpeľnú liečbu. Vlani sa ich odliečilo vyše 3300. Alternatívnym doplnkom môže byť ichtyoterapia, čo je liečba rybičkami.
Aká je predispozícia, čo je spúšťačom ochorenia, v čom spočíva liečba a čo môžu pacienti spraviť sami pre seba, priblížila lekárka MICHAELA MARKOVÁ z Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice Nové Zámky.
Ročne tu vyšetria či hospitalizujú približne tisícku pacientov, pracovisko je spádovým pre široký región, vrátane okresov Nitra, Levice, Komárno.
V akom veku života sa najčastejšie objavujú prvé príznaky a ktoré to sú? Čo je príčinou vzniku ochorenia?
Psoriáza je chronické recidivujúce autoimunitné geneticky podmienené zápalové ochorenie. Na vzniku psoriázy sa okrem genetickej predispozície podieľajú aj endogénne a exogénne faktory. K endogénnym faktorom zaraďujeme napríklad infekcie, mnohé lieky, hormonálne alebo metabolické zmeny v organizme. K exogénnym faktorom zaraďujeme poškodenia kože, mechanické trenie, časté striedanie chladu a tepla a rôzne chemické faktory vonkajšieho prostredia.

Psoriáza môže začať v akomkoľvek veku, najčastejšie však má ochorenie nástup vo veku 15 až 25 rokov a v neskoršom veku okolo 50 až 60 rokov. Asi tretina všetkých pacientov - psoriatikov má pozitívnu rodinnú anamnézu.
Medzi prvotné príznaky psoriázy patria ružovočervené škvrny na tele s dobre ohraničenými okrajmi, na povrchu pokryté suchými, striebristými šupinkami. Najčastejšie sú lokalizované symetricky na lakťoch, vo vlasovej časti, na kolenách, avšak prejavy sa môžu objaviť na ktorejkoľvek časti kože tela. Prejavy sú zvyčajne veľmi perzistentné bez liečby. Odborníka, v tomto prípade kožného lekára, je nevyhnutné navštíviť už pri prvých prejavoch.
Môže toto kožné ochorenie prerásť a napadnúť aj ďalšie časti tela, orgány?
Psoriáza sa v minulosti dlho považovala za výlučne kožné ochorenie, no dnes už vieme, že je sprevádzaná aj inými systémovými ochoreniami. Nakoľko je koža najväčším orgánom ľudského tela a práve prvé príznaky psoriázy sú hlavne na koži, pacient vyhľadá pomoc odborníka a obráti sa práve na dermatológa. Po tom, čo dermatológ správne určí diagnózu, najčastejšie podľa klinických prejavov ochorenia, lekár pacienta poučí a nastaví ho na adekvátnu liečbu.
Psoriáza je zápalové ochorenie a dlhodobo, ak sa nelieči, vedie ku chronickému prozápalovému stavu v ľudskom organizme. Chronické a závažné formy tohto ochorenia majú preukázateľný vplyv na iné orgánové sústavy. Jednou z najčastejších celkových ochorení spojených so psoriázou je ochorenie kĺbov, ochorenie gastrointestinálneho traktu, ako napríklad ulcerózna kolitída, Crohnova choroba, ďalej iné autoimunitné ochorenia – uveitída -, ochorenia nervov, kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia metabolizmu - obezita, dyslipidémia a nádorové ochorenia.
Medzi najčastejšie celkové ochorenia pri psoriáze patrí psoriatická artritída. Reumatické ťažkosti sa u pacientov objavujú väčšinou až po objavení sa kožných prejavov v určitom časovom odstupe.
V prípade, ak sa objavia ťažkosti, ako sú napríklad bolesti kĺbov, je nevyhnutná návšteva špecialistu – reumatológa. Ten po tom, čo zhodnotí celkový stav pacienta, začne čo najskôr s liečbou, ktorá zabráni nezvratnému poškodeniu kĺbov.