REGIÓN. Drogy priviedli vlani na liečenie takmer tritisíc ľudí. Takmer polovica ho podstúpila opakovane.
Dlhoročne pribúda závislých od pervitínu. Novoliečení pacienti pochádzajú prevažne spomedzi užívateľov kokaínu a marihuany.
Najvyššiu popularitu majú drogy medzi tridsiatnikmi. Najviac užívateľov pribudlo vo vekovej kategórii nad 40 rokov. Prvé skúsenosti majú aj deti a mladiství.
Liečba závislostí, vrátane drogovej, je hradená zo zdravotného poistenia. Zo systému odčerpáva nemalé peniaze. Nie je potrebný výmenný lístok, stačí zaklopať na dvere psychiatrickej ambulancie.
Drogy za volantom aj v uliciach
Užívatelia omamných látok sa dostávajú do policajných štatistík.
„Policajti v Nitrianskom kraji odhalili v minulom roku 396 vodičov, ktorí jazdili pod vplyvom drog. Tento rok do konca augusta to bolo 282 vodičov,“ naznačila stúpajúci trend Viktória Borloková, krajská policajná hovorkyňa.

V nočných hodinách v máji chcel motocyklista ujsť policajtom v Nitre. Po ulici sa rútil rýchlosťou viac ako 150 kilometrov za hodinu až kým havaroval. Pri nakladaní do sanitky mu spoza opaska vypadla taštička s látkou podobnou pervitínu. Ako sa neskôr ukázalo, výsledok toxikologického vyšetrenia bol u 46-ročného muža pozitívny na amfetamín, metamfetamín a morfín. Naviac mu už predtým zadržali vodičský preukaz.
Kvôli drogám má problémy aj 35-ročná žena. Počas júlovej nočnej služby ju v Nitre kontrolovala hliadka. Správala sa nervózne, triasli sa jej ruky, zajakávala sa.
V článku sa ďalej dočítate aj:
- Aká bola cesta drog po vojne do šatní športovcov,
- ako je liečba hradená, prečo je nákladná,
- kto ju môže nariadiť,
- ktoré drogy sú najčastejšie dôvodom na liečenie.
Na otázku, či je užívateľkou drog, odpovedala kladne. Policajtom odovzdala pervitín, ktorý mala pri sebe pre vlastnú potrebu, digitálnu váhu, plastové vrecká s bielou kryštalickou látkou, sklenené fajky a zatavené striekačky.
„Vo veci je vedené trestné stíhanie pre prečin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov ich držanie a obchodovanie s nimi,“ uviedla polícia.
Toto je ukážka z tohtoročných policajných štatistík. Ďalšiu skupinu tvoria výrobcovia či distribútori drog.
Siahali po nich športovci
Najpopulárnejšie spomedzi drog u nás sú stimulanciá. Potláčajú pocit únavy, zvyšujú výkon, zlepšujú náladu.
Podľa Antidopingovej agentúry SR v minulosti športovci používali kofeín z kávových bôbov alebo kokaín z koka listov. Dve dekády bol kofeín na zozname zakázaných látok, v roku 2004 ho vyškrtli.
Neskôr prišiel do šatní amfetamín. Drogu vyvinuli pre letcov počas vojny na stimuláciu.