ZLATÉ MORAVCE. Zakladal tanečnú skupinu Old School Brothers, s ktorou v roku 2008 vyhrali televíznu šou Slovensko má talent.
Okrem nadania pre tanec a pohyb je René Šurda aj šikovný tetovač a grafiťák. Jeho diela nájdete v bare v centre Londýna, za veľkou mlákou a vlastnia ich aj Rytmus či Kali.
Uznania sa Zlatomoravčanovi dostalo až zo zámoria. Pozvali ho do Graffiti siene slávy. V newyorskom Harleme ide o veľkolepú udalosť. Návštevníci si kupujú lístky dlho dopredu.
Maľoval tu s najväčšími hviezdami graffity scény. Stretol sa aj s nepísaným kráľom New Yorku, ktorého diela sa predávajú za tisícky eur a zberateľský kus od neho si doniesol na pamiatku.
S René Šurdom sme sa rozprávali o tom, čo si pribalil do kufra do New Yorku, ako prebiehal týždeň v Harleme, ale aj ktoré slovenské mestečko pomaľoval počas leta, keď mal ako tatér dovolenku. Čo musí obsahovať pravé graffiti, koľko vyjde maľba a čo grafiťákov živí. O sprejovaní na cudzí majetok hovorí, že ani jemu by sa nepáčilo, keby mu niekto pomaľoval fasádu či auto, aj keby to bol sám Picasso.
Dostali ste pozvánku do New Yorku, do Graffiti siene slávy. Čo to pre vás znamená?
Pozvanie znamená pre mňa veľmi veľa. Zopárkrát som sa pohrával s myšlienkou, že by som išiel študovať na VŠVU. Viacerí známi, ktorí ju buď vyštudovali alebo niektorí lektori, čo učia dizajn a maľbu, mi povedali, že už nič nepotrebujem. Mám si ísť len svoje tak ako doteraz.
V článku sa dočítate aj:
- v ktorom bare v európskej metropole sa dostal René Šuda až do nápojového lístka,
- držiteľom akého bizarného rekordu je tento bývalý tanečník,
- v ktorom slovenskom mestečku je hneď niekoľko jeho graffiti malieb,
- čo by si grafiťák prial a cenil viac ako čerstvý certifikát z New Yorku.
Podujatie v Graffiti Hall Of Fame (GHOF) sa konalo 19. augusta, čo je dosť bizarné, lebo to bolo presne tri roky po mojej ťažkej nehode na motorke na Slovakiaringu, kde sme sa zrazili dve motorky. V tých časoch som ani netušil, že budem maľovať v GHOF a asi by som každého, kto by mi to povedal, vysmial.
Graffiti sieň slávy sa nachádza v New Yorku, v časti Harlem, kde žije prevažná časť Španielov a tam som aj býval. Veľmi sa mi tam páčilo, viac ako na rušnom Manhattane.

Hneď za Harlemom je rieka, ktorá ho oddeľuje od Bronxu. Odtiaľ pochádzajú najväčšie rapové hviezdy. Maľovali so mnou najväčšie osobnosti graffiti scény, ku ktorým som vzhliadal ako malý chalan a vystrihoval som si ich maľby zo zahraničných magazínov. Niektorí z nich mali už 60 a viac rokov. Boli tam pre mňa obrovskí machri Skeme, Duster, Shame125 alebo Delta2, Dome, Soze, ktorí stáli pri zrode graffiti v New Yorku. Ďalej legendárne zoskupenie Tats Cru, ktoré tvorí viacero maliarov, ako je Bio, Nicer, Souls, Dmoter, BG183, Crash. Bol tam aj môj veľký vzor z detstva - kráľ New Yorku Mr. COPE2, ktorý predáva obrazy za tisícky eur po celom svete. Od neho som si priniesol aj pomaľovaný model vlaku, je to vzácny zberateľský kus. Maľovala tam aj známa japonská hviezda maliarka Shiro.
Moje pocity sa nedajú opísať, mal som maľovať po boku s najuznávanejšími, sám som nevedel, ako to celé bude, no reč v tomto obore je podobná, aj výrazy, takže sme si hneď rozumeli.
Čo ste si pribalili do kufra?
Zbalil som si málo vecí, najviac mi záležalo na tričkách s logami od ľudí z nášho regiónu, ktorí ma podporili, ako na znak vďaky. Pridal som moje obľúbené trysky na spreje a spreje som si kúpil v Bronxe. Nemal som veľké očakávania, išiel som iba maľovať najlepšie ako viem, s veľkou pokorou pred tými pánmi, čo tam budú. Už dlho nemávam veľké očakávania dopredu, pretože potom môže byť o to väčšie sklamanie. Vyše 20-ročný život v breakdanceovej sfére ma to naučil. Nakoniec mi organizátori darovali Certifikát od Graffiti Hall Of Fame, čo bolo pre mňa príjemné prekvapenie a visí hrdo v mojom salóne.
Ako podujatie prebiehalo?
Sieň slávy je veľký objekt dookola jednej školy v Harleme, strážený sekuriťákmi. Založili ju v roku 1980, rok po mojom narodení, nadšenec tohto umenia menom Ray Rodriguez. Stenu prevádzkuje Tats Cru. Maľovalo sa sedem dní. Posledné dva dni sa robili iba malé dokončovacie práce. To už začali chodiť Newyorčania a turisti z celého sveta, ktorí si dopredu kúpili lístky. Je to veľká udalosť, ktorá sa koná každý rok, no tentoraz sa maľovalo až po štvorročnej pauze kvôli covidu. Počas celého roka sem chodia turisti z celého sveta obdivovať tieto steny.