LEVICE. Požiera ikry iných rýb, čím redukuje stavy vo vodách. Podpísal sa pod vymieranie blatniaka tmavého. Ako prvý skáče na návnadu určenú pre kaprovité či dravé ryby. Doslova dokáže rozobrať aj nástrahovú rybku a pokaziť rybačku.
Sumček čierny nemá v našich vodách prirodzeného nepriateľa. Dôvodom sú aj pichľavé ostne. Ľuďom môžu spôsobiť bolestivé a hnisajúce rany. Okrem toho je pôvodcom nových druhov parazitov a ochorení rýb.
Invázna ryba je v slovenskom zozname neželaných druhov od decembra 2019. Vďaka rýchlej reprodukčnej schopnosti stále zamestnáva rybárov, ktorým sa ju ťažko darí likvidovať. Stopku dostala aj vo vodách Európy.

Nevedia sa ho zbaviť
Pochádza zo severozápadnej časti Ameriky, kde sa vyskytuje vo veľkých jazerách a riekach. V niektorých krajinách ju v minulosti cielene vysadili do voľnej prírody. Dostala sa aj do Dunaja.
„Je to invázny druh, ktorý sa veľmi rozmnožuje v revíroch, kde ho už majú. Prenáša sa vodným vtáctvom. Ikry tejto ryby sa nalepia na volavky, kačice, kormorány, a tak sa dokáže preniesť aj do iných revírov,“ opisuje Attila Hamran, tajomník levickej mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu. Hovorí, že v revíroch ho našťastie nemajú, ich kolegovia z juhu okresu s touto rybou zápasili niekoľko rokov. Zriedkavo sa tam ukazuje dodnes.
V článku sa dočítate aj:
- ako bojovali s rybou v revíroch na juhu Slovenska,
- čo sa deje počas rybačky vo vodách so sumčekom čiernym,
- prečo ho nechcú iné ryby ani vtáky,
- aká je legislatíva a čo zakazuje v prípade inváznych druhov.
„Zlikvidovať sa nám ju podarilo dva roky dozadu,“ konštatuje Marián Bengyik, hospodár rybárskej organizácie v Šahách. Škody im robila v jazere.
S rybou, ktorá sa dožíva aj pätnásť rokov a narásť môže do polmetrovej dĺžky, sa trápili aj v inej lokalite, v nádrži vo Vyškovciach nad Ipľom. Chovajú tam kapry, zubáče, šťuky, sumce.
„Sumček čierny vyžieral ikry, tým pádom tam bolo menej malých rýb. Má negatívny vplyv na populáciu. Trvalo jeden a pol roka, kým sme sa ho zbavili,“ konkretizoval.