LEVICE. „Tohtoročná žatva, myslím si, bola taká, aká má byť. Trošku skorý začiatok tradične zakosením ozimného jačmeňa, a potom pekné pozvoľné dozrievanie hlavných plodín, síce prerušované primeranými žatevnými dažďami, na ktoré už ani nie sme zvyknutí, a potom následne normálne uskladnenie úrody do sýpok,“ priblížil Milan Halmeš, predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Leviciach.
Na druhej strane ale pridal, že založenie úrody bolo historicky najdrahšie, a to kvôli drahým vstupom.
„Žiaľ, aj chamtivosťou ich výrobcov o dosiahnutie rekordných ziskov, čo potvrdzujú ich hospodárske výsledky za rok 2022,“ pridal s tým, že „index poklesu realizačných cien komodít v rastlinnej výrobe v tomto roku s porovnaním s vlaňajškom je viac ako 40-percentný a rentabilita tohtoročných zberových plodín je na veľmi nízkej úrovni a vo viacerých prípadoch bude aj v stratových číslach.“
Tohtoročnú žatvu zhodnotil na Levických dožinkách, ktoré sa konali v závere septembra vo Veľkých Ludinciach.
Ako povedal, v porovnaní s minulým rokom budú mať poľnohospodári z okresu nižšie tržby z dôvodu rapídneho poklesu cien oproti minulému roku o približne 43 až 44 miliónov eur. Najväčší pokles tržieb je u pšenice o 20,5 milióna a repky o 17,8 milióna eur.
Mimoriadne situácie
„Celkové škody, ktoré spôsobili požiare v okrese Levice, odhadujeme na viac ako 826 800 eur,“ sumarizoval žatevné obdobie.

V úvode prác zhorel ozimný jačmeň na 6,5-hektárovej parcele. Agro Balkán Levice počítal následky vo výške 6800 eur. Ďalšie požiare v závere žatvy spôsobili PD Bátovce ujmu 180-tisíc eur na 978 tonách slamy a senníka. Úmyselným zapálením dvoch stohov slamy vznikla PD Jur nad Hronom škoda 40-tisíc eur.
Najväčšiu ujmu mal podľa M. Halmeša nečlen komory, farmár Lajoš Kišš zo Šaroviec. Oheň mu zničil stroje, obilie a sklad za 600-tisíc eur.
Ďalšie finančné straty spôsobila na plodinách lesná zver.
Pripomenul, že poľnohospodári sa borili aj so sťažnosťami obyvateľov a vlastníkov pôdy na zaburinenosť inváznymi druhmi rastlín a húževnatými burinami na poľnohospodárskej pôde.
Najstaršia plodina - pšenica
Predseda komory zhodnotil tohtoročnú žatvu z pohľadu výnosov.
Úroda ozimnej pšenice 6,95 tony na hektár bola v okrese v porovnaní s minulým rokom vyššia o 33 percent.
„Kvalitu hodnotíme už nie tak priaznivo, prevažná časť úrody je, žiaľ, na úrovni kvality A a B, a kvality E je menej ako po minulé roky. Objemové hmotnosti sú dobré a v norme, čo by nemalo spôsobovať preraďovanie pšeníc do kategórie kŕmnych,“ povedal.
Podľa jeho slov aj napriek tomuto speňažovanie pšenice nie je priaznivé: „Pretože nám tu nad hlavami visí Damoklov meč s ukrajinskými produktami a neistotou, ako tieto produkty spôsobia krízu tak na našom ako aj na zahraničných trhoch.“

Ako ďalej uviedol, nielen pšenica je problémom, ale aj kukurica, olejniny: „Hlavne treba riešiť produkty z týchto a iných plodín, ako je múka, oleje, cukor, destiláty, víno, ktoré spôsobujú nerovnovážny stav na trhu a krízu v našom sektore. Podobne by som mohol vymenovať aj produkty živočíšneho charakteru ako vajíčka, hydinu.“
Z pestovateľov pšenice sa darilo najlepšie Jánovi Jelenovi z Novej Dediny (83 t/ha na 58 ha), Donau farm Lok (8,15 t/ha na 659 ha) a Agromarkt Nýrovce (7,82 t/ha na 267 ha).