Ľudia, prechádzajúci okolo Donau farm v Kalnej nad Hronom, si mohli všimnúť veľký billboard na plote, avizujúci výstavbu nových síl. Skladovacie priestory úrody z okolitých polí už dostávajú reálnu podobu. V akej fáze je výstavba a čo prinesie obyvateľom obce?
„Na pozemku nášho strediska sú už položené základy síl. Pomaly sa rysuje podoba budúcich stavieb. Ideme podľa plánu, dokonca sme v predstihu o 9 dní,“ opisuje súčasný stav generálny riaditeľ Donau farm Group, Michael Houmann.
Návrh na výstavbu ďalších síl spolu s najmodernejšou pozberovou linkou a sušičkou vznikol už v roku 2019, kedy vedenie farmy hľadalo spôsob, akým znížiť nákladnú dopravu vozidiel, prevážajúcich úrodu z polí do centrály a späť do lokálnych skladov. „Z hľadiska životného prostredia je neekologické prevážať plodiny tam a späť v nákladných vozidlách. Nehovoriac o tom, že to má vplyv aj na komfort obyvateľov Kalnej, ktorý už tak znižuje zbytočná nákladná doprava,“ vyjadril sa v tom čase Michael Houmann.
Návrh postaviť nové sklady úrody spolu s modernou pozberovou linkou a sušičkou, ktorá by eliminovala hluk a prašnosť, vyvolal otázky obyvateľov. Presvedčila ich však exkurzia zástupcov mesta a obyvateľov zo susedných domov na farme v moravských Dražůvkach, kde podobná moderná technológia dokázala zlepšiť spolunažívanie obce s družstvom.

Špička farmárskych technológií pohltí prašnosť a hluk
K terajším silám so skladovacou kapacitou 13 000 ton pribudnú nové silá a vyrovnávacia nádrž, ktoré dovedna pojmú takmer 20 tisíc ton komodít. Vďaka takto rozšírenej skladovacej kapacite bude možné ušetriť prejazdy takmer 2 000 nákladných automobilov ročne. To sa rovná o 41% menej nákladnej dopravy na frekventovanom cestnom ťahu.
Súčasťou modernizácie Donau farm bude aj podzemná dopravná linka, na ktorú sú už vykopané trasy. Spolu s tým je pripravená aj jama na vykladanie obilia. Čo by mohlo obyvateľov v okolí najviac zaujímať, je výstavba priestorov na odpad, ktorý čistička odseparuje z plodín dovezených priamo z poľa. Jeden box bude zachytávať drobné a zlomené klasy a druhý box je určený na zachytávanie prachu. Oba budú uzavreté, takže všetok prach ostane vnútri a nedostane sa do ovzdušia.
Dodávateľ Bednar už začal s montážou najmodernejšej podzemnej sušičky, ktorá by mohla byť hotová v závislosti od počasia do ôsmich týždňov. Vďaka nej už na budúce leto bude spracovanie úrody trvať oveľa kratšiu dobu. Pri obilninách o týždeň a pol a pri kukurici a sóji o celý jeden mesiac.
Veľká časť technológie je umiestnená v podzemí, zariadenie na sušenie a čistenie bude v hale a ventilátory síl na zemi, čo úplne minimalizuje hluk.

Zber úrody v 2024 bude veľkou generálkou
„Projekt nových síl spustíme po kompletnom dokončení a definitívnom schválení. Letný zber v budúcom roku bude veľkou generálnou skúškou, ktorá preverí naše plány byť najmodernejšou poľnohospodárskou spoločnosťou na Slovensku, takže aj ľudia z Kalnej budú môcť byť hrdí na to, že tu máme technológie hodné 21. storočia,“ neskrýva nadšenie generálny riaditeľ Donau farm Group.
Do konca roka by ešte rád stihol dokončiť rozvody, montáž sušičky a sacieho koša, ale tiež podzemných dopravníkov a zásobníkov do sila. Zelenou bodkou za projektom bude, v súlade s udržateľnosťou, ktorá je v Donau farm jednou z priorít, infraštruktúra, ktorá nezabúda na zelené plochy s trávou a stromami. Najviac sa to zazelená podľa Houmanna v rohu pri novej protihlukovej stene, ktorá už istý čas skvalitňuje život v susedstve.