SITNO, LEVICE. Takmer sedem ton vážiaci kamenný kolos meral cestu zo sochárskej dielne v Slovenskom Grobe k najvyššiemu vrchu pohoria Štiavnické vrchy, do nadmorskej výšky tisíc metrov.
Pamätník tu 25. októbra odhalil Klub slovenských turistov. Pripomínať bude 150. výročie založenia prvej turistickej organizácie na území Uhorska. Budúci rok sa k nemu pridá ďalšie jubileum - 150. výročie vyznačkovania prvého turistického chodníka. Viedol práve v Štiavnických vrchoch, v okolí Sitna, ktoré je považované za kolísku európskej horskej turistiky.
Historický artefakt
"Zaujímavosťou je, že v kameni na pravom boku sa nachádza skamenelina listu stromu. Kameň je z vrstvy, ktorá má podľa testov milión rokov," akademický sochár Peter Mészároš.
Dielo z travertínu zhotovil akademický sochár Peter Mészároš, rodák z Rybníka pri Leviciach. Je autorom päťdesiatky známych sôch, búst či pamätníkov. Táto práca bola preňho ale iná.
Zaujímavý je materiál, ktorý opracoval. Vznikal v minulých dobách.
Nezablúdime aj vďaka dobrovoľníkom
S ťažkými batohmi plným farieb, štetcov a riedidiel prešlo desiatky kilometrov v teréne už niekoľko generácií značkárov.
Priekopníkmi boli bývalí dôstojníci po prvej svetovej vojne, ktorí mali znalosti z kartografie. Využili ich pri zakladaní a značkovaní nových turistických trás a tvorbe máp. Do dovtedajšieho živelného označovania vniesli systém a poriadok.
V článku sa ďalej dočítate:
- História značkovania chodníkov siaha do 19. storočia,
- ako značkovanie ovplyvnili bývalí dôstojníci z prvej svetovej vojny,
- ako monument prepravovali na Sitno,
- prečo vybrali práve travertín,
- okolo ktorých známych diel akademického sochára chodíme.
Na území Slovenska je hustá sieť vyznačkovaných turistických chodníkov. Ich dĺžka je približne 15-tisíc kilometrov. O údržbu a obnovu značenia sa aktuálne stará 350 dobrovoľníkov. Aj vďaka nepretržitej činnosti zapísali vlani značkovanie turistických trás do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska.
Turistika v akejkoľvek forme, či už pešia, cykloturistika, vodná, lyžiarska, vysokohorská alebo jazdecká, zažíva boom.

Podľa predsedu Spolku slovenských turistov Františka Šillera evidujú viac ako 22-tisíc členov, ktorí sú združení v 300 miestnych odboroch klubu.
Na potulkách prírodou im pomáhajú s orientovaním turistické značky. Prvé vytýčili pred 150 rokom v Štiavnických vrchoch. Stalo sa tak približne rok po založení Uhorského karpatského spolku. Ustanovili ho 10. augusta 1873 v Starom Smokovci, mal celouhorskú teritoriálnu pôsobnosť.
Vytesal aj turistické symboly
Pripomienkou vzniku organizovanej turistiky u nás je pamätník na Sitne.