LEVICE. Rezort práce avizuje zmenu vo vyplácaní rodičovského dôchodku. Dopad to bude mať na občianske združenia, ktoré sú financované z dvoch percent z dane.
V registri ministerstva vnútra je približne 170-tisíc mimovládnych organizácií. Na účty im vlani dohromady prišlo takmer 88 miliónov eur.
Niektoré menšie združenia si takto prilepšili o pár stoviek, v lepšom prípade o pár tisíc eur. Vďaka tomu vedia skvalitniť život seniorom či hendikepovaným deťom, zorganizovať podujatia alebo vydať zborník.
„Bude to veľmi komplikované. Neverím, že by niekto okradol svojich rodičov a dve percentá by radšej poukázal organizácii. Naviac suma pre rodičov veľmi klesne,“ myslí si Zlatica Šidlová z levického občianskeho združenia. Hovorí, že zmena bude pre tretí sektor likvidačná.

Malá pomoc pre hendikepovaných
Okresné centrum Slovenského zväzu telesne postihnutých Levice má približne 1200 členov.
„Nesúhlasíme s návrhom. Je to jedna z možností, kde ľudia prispievajú a nič ich to nestojí. Môžu tak pomôcť organizáciám, ktoré sú na tieto príspevky už zvyknuté a mnohé aj odkázané,“ hovorí predseda Martin Drdoš.
Z dvoch percent prispievajú svojim telesne postihnutým členom na ozdravné pobyty a tiež ľuďom v núdzi.
V článku sa ďalej dočítate aj:
- o aké podujatia prídu Levičania s avizovanou zmenou,
- ako pomohli dve percentá Tekovskej knižnici,
- ako sa avizovaná zmena dotkne penzistov.
Podobný charakter má aj Základná organizácia rodičov zdravotne postihnutých detí a mládeže Levice. Ako hovorí štatutárna zástupkyňa tohto občianskeho združenia Zlatica Šidlová, sú malou organizáciou so 105 členmi. Aj oni poskytujú rodinám s postihnutými deťmi príspevky na rekondičné pobyty. Napríklad k moru, kam by sa cez cestovku nemali šancu dostať.
„Keď sme mali dve percentá, o to radšej išli,“ povedala k pobytom. „Pre rodiny, kde je väčšinou matka s dieťaťom doma, má každé euro význam,“ tvrdí.
Peniaze poskytujú tiež na návštevu kina a podujatí. Už o pár dní budú pripravovať mikulášske balíčky.
Downík na koni
Cez levické združenie mohol na konskom chrbte tráviť čas syn Angeliky Lintnerovej. Narodil sa s Downovým syndrómom.
Jazda v sedle je pre 17-ročného Peťka nielen hipoterapiou, ale aj obľúbenou činnosťou, ktorá ho vedie k zodpovednosti za koňa a prekonávaniu strachu.
Dve percentá, ktoré im poukázali známi, postačili na necelé tri mesiace. Jedna jazda stojí 25 eur, na ranč chodil raz týždenne.
Jazdu v sedle financujú aj vďaka plastovým vrchnáčikom.