STARÝ TEKOV/LEVICE. Nezvyčajný nález čakal na 9-ročného Adamka v bývalej pieskovni na južnom Slovensku.

Ako sa neskôr ukázalo, zub veľký viac ako štyri centimetre pochádza z najväčšieho prehistorického druhu žraloka, Otodus megalodon. Mohol mať dĺžku 15 metrov a váhu 35 ton.
Podľa odborníka podobné objavy sú zriedkavé, ide o vzácny nález.
Lokalita bane v okrese Veľký Krtíš bola pred zhruba 15 miliónmi rokov zaplavená plytkým subtropickým morom. Dodnes tu z času na čas objavia menšie zuby žralokov, zvyšky lastúr či odtlačky skamenelín.
Počas výskumu v rokoch 2016 až 2019 tu identifikovali pozostatky deviatich druhov žralokov.
V článku sa ďalej dočítate aj:
- aké more sa nachádzalo na našom území pred cca 15 miliónmi rokov,
- čím je nález zubu nezvyčajný,
- ktorú lokalitu vyhľadávajú paleontológovia aj zberatelia,
- môže si školák ponechať unikátny nález?
Pod odlomenou pieskovou skalou
Peter Kováč sa amatérsky zaujíma o dávnu históriu. Od detstva chodil na miesta v Starom Tekove, kde stál dnes už neexistujúci Tekovský hrad. „Teraz je tam cintorín. Vždy sa tam dá niečo nájsť. Po dažďoch kopec eroduje, ukazujú sa keramické črepiny džbánov, tanierov, pohárov,“ opisuje, čo v minulosti našiel.
K záľube vedie aj svojho 9-ročného syna Adamka. Toto leto mu pripravil program - hľadať chodili do okolia Pukanca, Banskej Štiavnice a do obce Príbelce pri Veľkom Krtíši.
„V Pukanci boli kedysi bane, je tam náučný chodník, potôčiky vyplavujú zaujímavé nálezy. Našli sme krásne minerály – ametysty,“ ukázal vzácne kamene.
Podľa jeho slov veľa času trávili v obci Príbelce v bývalom kameňolome na ťažbu piesku. Keď prišli po dažďoch, časť skaly bola spadnutá. Chlapec na zemi zbadal niečo, čo oboch prekvapilo.
„Nálezy menších zubov sú známe, tento mal ale štyri centimetre. Musel patriť veľkému žralokovi,“ opísal Peter Kováč objav z oblasti, ktorá pred miliónmi rokov ležala pod hladinou mora.
Na skalách boli odtlačky skamenelín a našli aj fosílne pozostatky.
Unikátny žraločí zub si školák vystavil doma vo vitrínke.
15 miliónov rokov dozadu
„Môžem potvrdiť, že ide o krásne fosílne nálezy zubov žralokov,“ hovorí Radoslav Biskupič, predseda Slovenského paleontologického klubu pri Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Podľa jeho slov je paleontologická lokalita Príbelce známym náleziskom terciérnej, neogénnej, fauny žralokov na Slovensku.
„Vo vrstvách pobrežných pieskov miocénneho veku, čo je spodný báden, cca 15 miliónov rokov, tu bolo identifikovaných niekoľko druhov žralokov na základe nálezov ich zubov,“ hovorí šéf paleoklubu.