LEVICE. Psychické ochorenia zapríčinili vlani až 40-tisíc hospitalizácií. Väčší nápor zažívali aj ambulancie.
Novodiagnostikovaných pacientov je najviac z vekovej kategórie 15- až 19-ročných.
Psychológ a zároveň riaditeľ združenia IPčko Marek Madro hovorí, že na linkách pomoci prijímajú niekoľkonásobne viac telefonátov ako pred covidom. Témou číslo jeden je pocit osamelosti. Nevedia sa tiež vysporiadať s tlakom na výkon, či už v škole alebo v práci.
Za prvých šesť mesiacov tohto roka zaznamenali najvyšší nárast volaní k poruchám príjmu potravy a k pokusom o ukončenie života. Siahnuť na život si chcelo 369 tínedžerov, nad samovraždou uvažovalo až 1620 mladých.

Ohrození tínedžeri
V psychiatrických ambulanciách vyšetrili vlani 417 530 pacientov, čo je o 40-tisíc osôb viac ako v roku 2021.
Vyplýva to z údajov Národného centra zdravotníckych informácií. Venované sú duševnému zdraviu obyvateľov Slovenska v roku 2022.
Špeciálnou skupinou sú tínedžeri. „Celkovo pribudlo v minulom roku do starostlivosti ambulantných psychiatrov 4562 pacientov vo veku 15 až 19 rokov, čo je vôbec najvyšší počet novodiagnostikovaných pacientov v tejto vekovej kategórii v sledovanom období od roku 2009,“ komentovalo centrum.
Duševné zdravie je krehké
„Výrazne sa zhoršil stav duševného zdravia, a to najmä u mladých ľudí, ktorí sa nachádzajú v citlivom a zraniteľnom veku,“ tvrdí psychológ Marek Madro.
Podľa jeho slov sa pod zhoršený duševný stav podpísali pandémia Covid-19, vojna na Ukrajine, environmentálne a energetické krízy, tragédie, v ktorých prišli o život nevinní mladí ľudia a silná polarizácia spoločnosti.
V článku sa ďalej dočítate aj:
- ktoré problémy komunikujú mladí najčastejšie cez linku pomoci 0800 500 333,
- prečo sú ochotní uchýliť sa k radikálnym krokom,
- aká je cesta za duševným zdravím.
V krízových situáciách si ľahšie poradia dospelí ako tínedžeri.
„Mladí ľudia nemajú dostatok skúseností na riešenie náročných situácií, nemajú ani dostatočne vyvinutý mozog na domyslenie následkov a dôsledkov a taktiež nemajú toľko zvládacích stratégií, aby sa s ťažkosťami vyrovnali ako my dospelí,“ naznačuje.
Ak danú situáciu nedokážu vyriešiť sami, hľadajú pomoc. Ak ju nedostanú, konajú impulzívne, radikálne až fatálne.