LEVICE. Až 16,5 percenta opýtaných kupuje vianočné darčeky priebežne počas roka cez e-shopy. Vyplýva to z októbrového prieskumu portálu heureka.sk. Dotazníky vyplnilo 1855 respondentov.

V predvianočnom období sú internetové obchody vyťaženejšie niekoľkonásobne viac. Polícia upozorňuje na možné podvody, ktoré prichádzajú vo vlnách.
Apeluje na ľudí, aby boli obozretní a nenaleteli na mimoriadne ponuky či zázračné produkty. Vidina vytúženého darčeka sa môže zmeniť na sklamanie.
Slovenská obchodná inšpekcia upozorňuje na tridsať rizikových e-shopov s doménami .sk, .eu, .com. Zoznam môže byť oveľa širší.
V prípade nákupu cez zahraničné internetové obchody a následnej reklamácii je jej právomoc značne okresaná.
Majú stránky, nič ale nepredávajú
Internetový cenový porovnávač pomáha užívateľom na jednom mieste porovnať ceny hľadaného výrobku a recenzie jednotlivých e-shopoch. Heureka spolupracuje s overenými internetovými obchodmi.
Na sieti sú ale aj e-shopy s nekalými praktikami.
Napríklad v minulosti podvodnú stránku evidovala firma, ktorá vyrába obuv známej zahraničnej značky.
V článku sa ďalej dočítate aj:
- aké otázky si položiť, keď zvažujeme nákup cez neznámy e-shop,
- na čom sú založené podvody predaja cez internet, ktoré eviduje polícia,
- čo radí Slovenská obchodná inšpekcia,
- + zoznam rizikových e-shopov.
Výrobnú prevádzku má niekoľko rokov aj na Slovensku, konkrétne v Bánovciach nad Bebravou. Má vlastnú predajňu. Zákazníci ju poznajú.
„Stránka sa vydáva za e-shop s obuvou našej značky, naša spoločnosť však žiaden e-shop v SR neprevádzkuje,“ upozornila vlani firma na sociálnej sieti.
Pridala aj, ako systém funguje: „Podvod spočíva v tom, že nákup nie je možné zrealizovať bez registrácie. Potvrdenie registrácie na mail však nepríde, namiesto toho sa vygeneruje kvázi platobná brána. Pri pokuse o platbu nepresmeruje úhradu na portál domovskej banky, ale vyžaduje zadanie údajov z platobnej karty priamo na stránke gaborslovensko.“
Mnoho používateľov internetu je už v obraze a vie, ako sa nedať oklamať. „Na každom e-shope si vždy najskôr pozriem Všeobecne obchodné podmienky, kto a z ktorého štátu prevádzkuje internetový obchod. Tento e-shop žiadne VOP nemá, už z toho sa dá dedukovať podvodné správanie,“ napísal komentár zákazník.
Nákupy pred Vianocami
Bližšie si všímať podozrivú stránku a preveriť si ju, radí aj polícia: „Aj keď sú internetové ponuky často výhodné, dajte si pozor na podvody.“
Odporúča nakupovať na tuzemských internetových obchodoch, kde sa ľahšie riešia možné problémy.