NITRA, LEVICE. Je zvláštnym paradoxom, že v dobe, kedy sme vďaka internetu všetci prepojení, sme zároveň od seba aj veľmi vzdialení, hovorí KARINA KURTOVÁ.
Konzultantka celostného zdravia a certifikovaná koučka sa stretáva s ľuďmi s rôznymi problémami, vrátane obezity. Práve pocit samoty či opustenosti môže byť jedným z dôvodov jej vzniku.
Pridáva, že v prípade obezity ide o beh na dlhú trať. Avšak čo sa týka nájdenia prvotnej - psychickej - príčiny zdravotného problému, na to stačí jedna konzultácia.
V článku sa ďalej dočítate:
- prečo sa dopracujeme do stavu nekontrolovaného prejedania sa,
- čo spôsobuje tzv. slepá škvrna pri pohľade na vlastný život,
- ako rozpliesť klbko emocionálnych konfliktov,
- v čom sú "aha" momenty v rámci sedenia prínosné,
- akých ľudí je dobré mať vo svojom okolí,
- s čím pomáha koučka celostného zdravia.
Čo nás núti prijímať zvýšené množstvo stravy, ktorú nepotrebujeme ani tak fyzicky na potlačenie hladu, ale skôr psychicky, aby sme uspokojili myseľ? Čo je spúšťačom?
Zvýšeným príjmom potravy si často kompenzujeme nedostatok niečoho v našom živote – napríklad nedostatok pochopenia či pozornosti od svojich blízkych či od svojho partnera. V prípade partnera môžeme pociťovať nesúlad v názorovej oblasti alebo aj nespokojnosť v sexuálnej oblasti.
Nespokojnosť môžeme pociťovať nielen v rodine, ale aj v práci. Aj tam môžeme pociťovať nedostatok uznania či akceptácie. V týchto prípadoch cítime, že nám niečo, čo potrebujeme k svojmu šťastiu, chýba.

Zatiaľ čo problémy vo vzťahoch či v práci nevieme vyriešiť na počkanie, jedlo je po ruke takmer vždy. Nedostatok príjemných a želaných zážitkov si tak kompenzujeme pôžitkom z jedla - preto sa používa fráza „oslaďme si život“.
Ako sa dopracujeme do stavu, že stratíme nad svojím konaním, prejedaním sa, kontrolu?
Keď roky našu nespokojnosť takpovediac „zametáme pod koberec“, môžu nám naše problémy prerásť cez hlavu a vôbec si nemusíme uvedomovať vážnosť situácie. Na svoj obraz v zrkadle si postupne zvykneme, prípadne sa zrkadlu radšej vyhýbame. Ignorovanie skutočnosti nám však nepomôže. Akýkoľvek problém je ľahšie riešiteľný v jeho počiatkoch.
Dá sa identifikovať, ktorí ľudia, prípadne za akých okolností majú väčší sklon k obezite?
Okrem spomínaných výlučne psychologických príčin obezity je potrebné spomenúť aj obezitu z dôvodu zadržiavania vody. Vtedy je bezprostrednou príčinou obezity nedostatočná činnosť zberných kanálikov obličiek, následkom čoho dochádza v organizme k zavodneniu.
Vzhľadom k tomu, že sa v našej poradni zaoberáme psychosomatikou, v tomto prípade je prvotnou príčinou emocionálny konflikt v podobe pocitu samoty, opustenosti.
Dochádza k tomu napríklad, ak náš milovaný blízky žije v cudzine a vídame ho len občas, alebo keď sa od nášho partnera, s ktorým sa síce stretávame denne, stále viac vzďaľujeme duševne.

Keď teda z nejakých dôvodov pociťujeme vo svojom vnútri samotu či opustenosť, môže byť z hľadiska psychosomatiky tento psychický problém príčinou fyzického problému, ktorého dôsledkom je zavodnenie organizmu a následne obezita.
Aké ďalšie problémy sa nabaľujú so zvyšovaním hmotnosti?
V súvislosti s obezitou sú často spomínané aj ďalšie zdravotné problémy ako napríklad cukrovka či vysoký krvný tlak. Z pohľadu psychosomatiky sú príčinou týchto pridružených zdravotných problémov ďalšie emocionálne konflikty.
Keď totiž v živote prežívame nejaké stresové obdobie, môžeme sa ocitnúť v zacyklenom reťazci emocionálnych konfliktov. V rámci poradenstva či koučingu sa potom snažíme spolu s klientmi toto klbko postupne rozpliesť.
Je obezita u nás novodobý fenomén? Stretávali ste sa s ním aj v začiatkoch praxe?
Lektorskej i poradenskej činnosti v oblasti celostného zdravia a koučingu sa venujem od roku 2017. Odvtedy som mala možnosť konzultovať psychosomatické príčiny najrôznejších zdravotných problémov so stovkami klientov.
Za toto obdobie nevnímam markantný nárast klientov s problémom obezity. Často počúvame, že súčasný usedavý spôsob života je príčinou zvyšujúceho sa počtu obéznych ľudí.
Keď tento fenomén prepojím so spomínanou emocionálnou príčinou konfliktu opustenosti a osamelosti, je zvláštnym paradoxom, že v dobe, kedy sme vďaka internetu všetci prepojení, sme zároveň od seba aj veľmi vzdialení.
Čo môže spraviť pre ľudí, ktorých trápi hmotnosť, kouč v oblasti podpory emočného zdravia?
Kouč či poradca v oblasti celostného zdravia môže klientovi pomôcť pochopiť, prečo sa mu niečo v živote deje, prípadne opakuje. Koučing či poradenstvo mu môžu priniesť veľa „aha“ momentov, kedy v sebe sám klient objaví riešenia svojich problémov, odpovede na svoje otázky a cesty k dosiahnutiu svojich cieľov.
Vzhľadom na to, že okrem toho, že som certifikovaná koučka a mám bohatú prax z poradenstva v oblasti psychosomatiky, som aj študentkou psychológie, vo svojej praxi prepájam všetky tieto skúsenosti a poznatky a klienta tak v našej poradni dokážeme pri jeho práci na sebe podporiť viacerými spôsobmi.
Ako prebiehajú konzultácie? Je to boj na dlhú trať?
V prípade obezity, samozrejme, ide o beh na dlhú trať. Avšak čo sa týka nájdenia prvotnej - psychickej - príčiny zdravotného problému, na to stačí v našej poradni jedna konzultácia.
Počas nej dokáže klient uvidieť širšie súvislosti, inú perspektívu, lepšie spoznáva samého seba a svoje potreby, svoje silné stránky, ujasňuje si svoje priority a napája sa na zdroje svojej sily a spokojnosti, získava nový pohľad na situácie, ktorým čelí.
Samozrejme, ak má o to klient záujem, vieme mu poskytovať aj dlhodobejšiu podporu, mnohí klienti sa k nám vracajú opakovane.
Ako sa popasovať s problémom, motivovať sa k zmene a nastaviť sa na chudnutie?
V prvom rade, zmenu musí chcieť sám klient. Občas sa stáva, že nás oslovia rodinní príslušníci, ktorí by si želali, aby nás ich blízky navštívil, avšak riešiť svoju situáciu musí chcieť predovšetkým človek, ktorého sa to týka.
Ak však zmenu či riešenie človek chce, ale nevie ako na to, rozhovor s koučom či konzultácia mu môžu pomôcť v objavení svojich vlastných vnútorných síl a zdrojov.
Často si nedôverujeme alebo máme pri pohľade na vlastný život tzv. blind spot (preklad z angl. – slepá škvrna), čo znamená, že nevidíme príčinu toho, čo sa nám deje. Nedokážeme sa pozrieť na vlastný príbeh z nadhľadu a z iného uhla.
Blind spot je väčšinou dôvodom, prečo sa nám v živote opakujú tie isté prekážky, problémy, choroby či stavy psychickej nerovnováhy. Preto mať sprievodcu, ktorý vám posvieti na cestu tmavou ulicou, môže byť veľmi nápomocné.

Takýmto sprievodcom môže byť práve kouč, ale klientov sa vždy pýtame, či majú aj chápavého dôverníka vo svojom blízkom okolí. Pretože cieľom konzultácií v našej poradni nie je vytvoriť závislosť na našom sprevádzaní, ale naučiť klienta, ako si poradiť v každodennom živote samostatne.
Máte za sebou klientov, ktorí dokázali získať späť kontrolu nad sebou samým. Sú aj takí, ktorí pomyselný svetlý bod ešte nenašli? Čo by ste im odkázali?
Za roky konzultácií s klientmi som si vypočula veľa ľudských príbehov. Každý je jedinečný, no všetky spája túžba viesť zdravý a šťastný život. Vždy ma veľmi tešia úspechy našich klientov, keď nám šťastní a vďační napíšu o tom, čo sa v ich živote zmenilo a čo sa im po konzultáciách podarilo vyriešiť či dosiahnuť.
Tým, ktorí zatiaľ nenašli svoje pomyselné svetielko na konci tunela, odporúčam začať prvým krokom, pretože, ako sa vraví, aj sedemmíľová cesta sa začína prvým krom.
Môže ním byť nájdenie svojich každodenných drobných radostí. Môžeme sa vrátiť naspäť k činnostiam, ktoré nás tešili v minulosti, k priateľstvám, ktoré postupne vyhasli. Práve drobné radosti sú v zhone každodenného života tým, na čo najčastejšie zabúdame.
Každý deň plníme desiatky až stovky úloh, ktoré musíme vykonať a zabúdame na to, čo nás teší. Takto sa vzďaľujeme sami od seba a ignorujeme signály svojho tela v podobe rôznych symptómov a zdravotných problémov. Choroba je posolstvom našej duše. Aby sme ho pochopili, musíme svojej duši načúvať.
Karina Kurtová
Mgr. Karina Kurtová je lektorka a konzultantka celostného zdravia a certifikovaná koučka, absolventka vzdelávacieho programu akreditovaného MŠVVaŠ SR. V súčasnosti študuje na Katedre psychologických vied Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre. V roku 2017 založila poradňu celostného zdravia a prostredníctvom stránky celostnezdravie.sk sa venuje vzdelávaniu a poradenstvu v oblasti psychosomatiky a koučingu.