LEVICE. Obyvatelia a firmy zaťali mestu miliónovú sekeru. Neplatia za odpad ani za nehnuteľnosti.

Levická radnica dlhy nevymáha už len cez súdneho exekútora, ale siahne na účet dlžníka v banke. S novinkou prišla ako prvá na Slovensku. Za dva roky tak vymohla tisícky eur.
V novom roku budú musieť obyvatelia a podnikateľské subjekty siahnuť hlbšie do peňaženky. Zvýšenie daní a poplatkov bude v priemere 10-percentné. Podstatne viac zaplatia majitelia rodinných domov s jedným podlažím.
V článku sa ďalej dočítate aj:
- Aký je postup pri vymáhaní nedoplatku cez účet dlžníka v banke,
- aké čiastky už v Leviciach takto od zavedenia vymohli,
- o koľko viac zaplatia obyvatelia a firmy za komunálny odpad,
- ako sa zvyšujú dane pri jednotlivých typoch nehnuteľností.
Sadzobník schválili mestskí poslanci na decembrovom rokovaní.
Rovnako tiež vyrovnaný budúcoročný rozpočet v sume 37 miliónov eur. Primátor avizuje, že nie je konečný a bude potrebné ho otvoriť.
Siahnuť môžu na účet alebo vodičák
Aký je postup
V prípade daňového nedoplatku samospráva najskôr obyvateľov či firmy písomne vyzve na úhradu. Až po tomto kroku, keď dlh nezačnú znižovať, pristúpi k vymáhaniu, a to formu vymáhania daňovou exekúciou prikázaním pohľadávky z účtu vedeného v banke. Od doručenia exekučnej výzvy má dlžník osem dní na zaplatenie.
Ak nezaplatí, je lustrovaný informačným systémom bánk, kde sa zisťuje, či dlžník disponuje alebo nedisponuje bankovým účtom. V prípade pozitívneho výsledku je vykonaná daňová exekúcia odpísaním finančných prostriedkov z účtu daňového dlžníka do výšky pohľadávky.
Výška takto vymáhanej pohľadávky sa nemení resp. nenavyšuje o ďalšie trovy.
K 18. decembru mesto eviduje nedoplatky vo výške viac ako milión eur.
Podľa slov hovorkyne Mestského úradu Levice Daniely Trňanovej na dani z nehnuteľností ide o takmer 416-tisíc eur a za komunálny odpad 599-tisíc eur.
Levická radnica prepojila svoje elektronické systémy s bankovými ako prvá na Slovensku. Nový spôsob vymáhania je rýchlejší a efektívnejší. Istú výhodu má aj pre dlžníkov - neplatia nič navyše.
K vymáhaniu nedoplatkov cez súdneho exekútora pridala ďalšiu možnosť: daňovú exekúciu prikázaním pohľadávky z účtu daňového dlžníka vedeného v banke.
Novinka sa osvedčila, mesto vymohlo podstatne väčšie sumy oproti službám poskytovanými exekútormi.
Od zavedenia koncom roka 2021 vymohla od obyvateľov viac ako 8-tisíc eur a od firiem cez 15-tisíc eur.
„Najvyššia čiastka, ktorú mesto vymohlo od fyzických osôb, je 473,28 eura a pri právnických osobách je to 2833 eur,“ konkretizovala.
Radnica už vtedy avizovala aj ďalší spôsobom, ako sa chce dostať k svojim peniazom.
Keď dlžník nemá dostatok peňazí na bankovom účte, daňovú exekúciu môže vykonať zadržaním vodičského preukazu v spolupráci s Okresným dopravným inšpektorátom. Podľa hovorkyne k tejto možnosti nemuseli pristúpiť.
Koľko zaplatia za nehnuteľnosti
V roku 2024 budú vyššie sadzby daní. Dôvodom je pretrvávajúca vysoká inflácia. Mesto sa odvoláva na Štatistický úrad.
„Zvýšenie sadzieb dane na rok 2024 oproti roku 2023 sa odvíja od výšky inflácie a zmapovania sadzieb daní z nehnuteľností v porovnateľných mestách, pričom sa mení aj príplatok za podlažie,“ uvádza Dana Košecová, vedúca oddelenia ekonomiky Mestského úradu Levice.
Ako ďalej v dôvodovej správe pre poslancov pridala, medziročné zvýšenie sadzieb dane pri pozemkoch je v priemere o 12,2 percenta, pri sadzbách za stavby v priemere o 10,6 percenta a pri sadzbách za byty a nebytové priestory v priemere o 11,4 percenta.

Niektoré sadzby konkretizoval zástupca primátora Matej Haško: „Pri rodinných domoch je navýšenie o 11,11 percenta, pri rodinných domoch s jedným podlažím o 23,64 percenta, byty sú 11,11 percenta, garáž 12 percent v meste a 11 percent v mestských častiach.“
Miestne dane z majetku sú rozpočtované vo výške 4,5 milióna eur, čo je medziročný nárast o 462 003 eur.
Priestupný rok spraví rozdiel
Drahší bude aj poplatok za komunálny odpad.
„Zvýšením poplatku za odpad nezískame prostriedky do rozpočtu, ale vykrývame stratu, ktorú by sme doplácali, čo zo zákona nemôžeme,“ objasnil poslanec a zároveň predseda komisie životného prostredia Dušan Daniš.