SLATINA, LEVICE. Desať kilometrov od hranice s Maďarskom potvrdili vírus vtáčej chrípky. V domácom chove usmrtil šesť sliepok. Celý chov skončil v kafilérii, chovateľka prišla o 40 kusov hydiny.
Prečo práve v Slatine a v tomto chove si starosta nevie vysvetliť.
Štátni veterinári nariadili opatrenia na zamedzenie šírenia. Týkajú sa okresov Levice a Krupina. Obce majú do 8. januára poskytnúť súpis všetkých chovov hydiny, holubov a vtákov chovaných v zajatí.
V článku sa dočítate aj:
- Čo museli spraviť v postihnutom domácom chove v Slatine,
- čo bude nasledovať najbližších 30 dní od zistenia nákazy,
- akým spôsobom sa vírus prenáša,
- podľa akých príznakov sa dá u operenca identifikovať,
- prehľad prípadov vtáčej chrípky na Slovensku v roku 2023.
Vtáčia chrípka je vysoko nákazlivá. Štátna veterinárna správa zaevidovala vlani celkom 23 prípadov. Uhynutých vtákov a hydinu našli v rôznych lokalitách Slovenska.

Vírus sa môže prenášať aj na niektoré cicavce, vrátane človeka. Ohrození sú najmä tí, ktorí sú v priamom kontakte s chorými vtákmi alebo hydinou.
Posledný prípad
Opatrenia v obciach:
Ochranné pásmo (3 km):
- v okrese Levice: Slatina, Tupá, Horné Semerovce, Hokovce,
- v okrese Krupina: Dudince.
Pásmo dohľadu (10 km):
- katastrálne územia obcí v okrese Levice: Plášťovce, Šahy, Domadice, Santovka, Demandice, Sazdice, Dolné Semerovce, Vyškovce nad Ipľom, Preseľany nad Ipľom, Hrkovce, Veľké Turovce, Horné Turovce, Ipeľské Úľany, Hontianske Trsťany,
- katastrálne územia obcí v okrese Krupina: Rykynčice, Hontianske Tesáre, Terany, Šipice, Báčovce, Lišov, Súdovce, Hontianske Moravce.
Zdroj: RVPS Levice
Šesť uhynutých sliepok našla majiteľka 22. decembra na dvore pri rodinnom dome v Slatine. Kontaktovala levických veterinárov. Dva kadávery kury domácej poslali na laboratórne vyšetrenie do Zvolena.
Výsledok, ktorý prišiel 27. decembra, potvrdil vírus vtáčej chrípky, aviárnej influenzy. Rozbor preukázal vysokopatogénny typ vírusu H5N1.
„Volali mi okolo piatej večer. Spravili sme, čo od nás žiadali,“ povedal starosta Árpád Bazsó o pokynoch z levickej veterinárnej správy.
O výskyte nebezpečného ochorenia upovedomili obyvateľov cez obecný rozhlas. Oznam zverejnili aj na webovej stránke obce.
Chovatelia musia zabezpečiť dezinfekciu vstupov, operence držať v uzatvorenom priestore, sledovať ich stav, nesmú ich ani vajcia presúvať na iné miesto.
Ako sa nákaza dostala do chovu majiteľky v Slatine, si starosta nevie vysvetliť: „Prečo u nej a akým spôsobom? Neviem si to predstaviť, má malý dvor, sú tu aj veľké dvory.“
Situáciu prirovnáva k podobnej udalosti v Ipeľských Úľanoch, vzdialených jedenásť kilometrov. Vlani v januári tu uhynulo deväť kurčiat chovateľke, ktorá mala vo dvore 50 kusov hydiny.
Celý chov zlikvidovali
Regionálna veterinárna a potravinová správa Levice nariadila postihnutý drobnochov v Slatine zlikvidovať. V kafilérii skončil kohút, 39 sliepok aj vajcia.

„Vykonaná bola prvotná dezinfekcia a deratizácia pod dozorom veterinárneho lekára. Drevené bydlá boli spálené,“ pridala opatrenia Anna Petrincová, regionálna veterinárna lekárka.
Nasledovať bude 30-dňová pozorovacia doba a záverečná dezinfekcia. V prípade negatívnych nálezov opatrenia zrušia.
Opatrenia sú v dvoch okresoch
Štátni veterinári vymedzili trojkilometrové ochranné pásmo od ohniska nákazy v obciach Slatina, Tupá, Horné Semerovce, Hokovce a v Dudinciach v susednom okrese Krupina.
V 10-kilometrovom pásme dohľadu je 14 obcí Levického okresu a osem obcí z okresu Krupina.

Do 8. januára majú veterinárom poskytnúť súpis všetkých chovov hydiny, holubov a vtákov chovaných v zajatí.
Ako povedala regionálna veterinárna lekárka, upovedomili aj kolegov z veterinárnej správy vo Zvolene, pod ktorú patrí Krupinský okres.
Zoznam začali spisovať na Obecnom úrade v Slatine už medzi sviatkami. Podľa slov starostu už nemajú toľko domácich chovov hydiny ako kedysi: „Je ich len zopár. Dnes sa už neoplatí chovať, keď musíte krmivo kupovať.“
Prípady v roku 2023
Zdrojom nákazy vtáčej chrípky sú divokožijúce vtáky a hydina. Štátna veterinárna správa zverejnila na svojom webe mapu Slovenska, kde vyznačila 23 prípadov z vlaňajška. Infekčné vírusové ochorenie bolo potvrdené v rôznych lokalitách Slovenska, najčastejšie u voľne žijúceho vtáctva, až v 16 prípadoch.

Vyskytlo sa v troch drobnochovoch. Tiež na komerčnej farme v okrese Galanta, kde mala nákaza rýchly priebeh a zaznamenali tu zvýšené úhyny. Vlani v januári tu utratili vyše 5600 kusov hydiny. V ten istý mesiac našli uhynula v bratislavskej zoologickej záhrade hus domáca.
Na jar a v lete ochorenie potvrdili u viacerých voľne žijúcich vtákov. Uhynuté ich našli na Hričovskej priehrade, Hrušovskej zdrži, Oravskej priehrade, vodných nádržiach Sĺňava, Liptovská Mara a Bešeňová.
Po jesennej pauze sa nákaza znova prihlásila v decembri. V sokoliarstve v Banskej Bystrici uhynul myšiak hôrny a sova dlhochvostá. Rovnako tiež v súkromnom chove dravých vtákov v Prečíne v okrese Považská Bystrica potvrdili nákazu u jastraba lesného a plamienky driemavej.
Vlaňajšiu štatistiku uzatvoril prípad z domáceho chovu v Santovke.
Vtáčia chrípka
Vírus sa z organizmu vylučuje kvapôčkami, kašľom, kýchaním alebo trusom.
Inkubačná doba sa pohybuje od niekoľkých hodín do troch dní u individuálnych vtákov a viac ako 14 dní v kŕdli.
Hlavnými klinickými príznakmi je strata plachosti, znížená aktivita a pokles až zastavenie príjmu krmiva, postihnuté jedince sa zhlukujú pod tepelným zdrojom, majú našuchorené perie, nosnice častejšie kvokajú, klesá a zastavuje sa znáška. Objavujú sa aj respiračné príznaky, ako sú kašeľ, kýchanie, chrapot, nadmerné slzenie, opuchy a zmodranie hlavy, hrebienka, lalôčikov a viečok, výtok z nosových otvorov. Sprevádzať ho môžu hnačky, kŕče, poruchy pohybu, strata plachosti, opuch a krvácaniny na končatinách. Nakazené jedince masívne hynú. (Zdroj: ŠVPS SR)