PLÁŠŤOVCE. V obci na juhu Slovenska zaznamenala monitorovacia stanica zvýšené hodnoty tuhých častíc v ovzduší aj dnes nadránom. Od začiatku roka sa tak s prestávkami stalo už viackrát.

„Cítiť splodiny a zvýšený zápach,“ hovorí starosta Peter Köpöncei o situácii, ktorá je citeľná najmä v zime nielen u nich, ale aj v celej kotline.
Spolu s Plášťovcami sú na mape Slovenska dnes vyznačené žltou farbou aj ďalšie miesta a obce. Namerali v nich zhoršenú kvalitu ovzdušia, vo väčšine prípadov súvisí s vykurovaním.
Koordinátor kvality ovzdušia v Nitrianskom kraji prirovnáva Plášťovce k neslávne známej Jelšave, kde je smogová situácia dlhodobo zlá.
V článku sa dočítate aj:
- v čom sú Plášťovce podobné neslávnej Jelšave,
- čomu sú vystavení obyvatelia počas leta a ani o tom nevedia,
- ktoré ďalšie stanice v Nitrianskom kraji vykazovali zvýšené hodnoty,
- + aktuálne výsledky meraní všetkých monitorovacích staníc na Slovensku.
Pilotný projekt na zlepšenie havarijného stavu v Jelšave predstavilo ministerstvo životného prostredia koncom roka. Za viac ako tri milióny eur plánuje výmenu vykurovacích telies a výrobu brikiet. Reagovalo tak na rozsudok Súdneho dvora Európskej únie z februára 2023 v súvislosti so systematickým a pretrvávajúcim prekračovaním limitných hodnôt pre prachové častice v niektorých častiach Slovenska.
V zime je škodlivín viac
V zimných mesiacoch sú koncentrácie pevných častíc (PM) v ovzduší vyššie kvôli prachu z vozovky či z výfukových plynov pri studených štartov motorov. Výrazne prispievajú aj emisie z vykurovania domácností, v ktorých používajú drevo a peletky.
„Koncentrácie PM10 začínajú stúpať vo večerných hodinách a dosahujú svoje maximum v noci,“ priblížil Slovenský hydrometeorologický ústav.
Napríklad v noci z 10. na 11. januára došlo k prekročeniu informačného prahu pre PM10 v piatich monitorovacích staniciach: v Košiciach na Štefánikovej ulici, Veľkej Ide, Ružomberku - Riadku, Liptovskom Mikuláši a Plášťovciach.
Smogovú situáciu SHMÚ nevyhlásil, na všetkých staniciach došlo v priebehu noci k poklesu koncentrácií.
Situácia sa od začiatku roka zopakovala už viackrát, a to v rôznych častiach Slovenska, vrátane Plášťoviec a Jelšavy. Na obidvoch miestach stav aktuálne pretrváva od nedele 21. januára.
Slovenský hydrometeorologický ústav získava informácie z Národného monitorovacieho systému kvality ovzdušia. V roku 2021 bol rozšírený z pôvodných 38 na 52 automatických monitorovacích staníc.
Denné koncentrácie pevných častíc PM10 na monitorovacích staniciach na Slovensku nájdete TU
Plyn majú, ale šetria
Plášťovce v Levickom okrese majú 1500 obyvateľov a cez 600 domácností.
„Sme komplet plynofikovaná obec,“ hovorí starosta Peter Köpöncei. Podľa jeho slov ale mnohí kúria pevným palivo a tiež aj v okolitých dedinách. Je to lacnejšie.
„Problém je, že obec je v kotline. Keď je tlaková níž, dym a prach sa tu zaseknú,“ opisuje, čo spôsobuje namerané zvýšené hodnoty.
Monitorovaciu stanicu majú v strede obce asi dva roky. „Keby bola v inej dedine, údaje by boli porovnateľné, ak nie horšie,“ myslí si.
Uvedomuje si, že znečistené ovzdušie môže mať vplyv aj na zdravie: „Ľudí nabádame, aby čím menej kúrili tuhým palivom. Ale situácia okolo plynu je taká, aká je.“
Záchranou je vietor alebo zmena tlaku. Škodliviny sa rozptýlia. K čisteniu ovzdušia prispievajú aj zrážky.
Plášťovce ako neslávne známa Jelšava
„Stanica v Plášťovciach vykazuje počas vykurovacej sezóny pomerne vysoké koncentrácie pevných častíc a benzo(a)pyrénu obdobné koncentráciám z neslávne známej Jelšavy,“ prirovnáva Michal Dávid, manažér kvality ovzdušia na ministerstve životného prostredia.
Podľa jeho slov v letnom období zase stúpajú hodnoty ozónu, „čo je jav zapríčinený fotochemickou reakciou premeny prekurzorov ozónu, ako aj prirodzeným prestupom O3 z vyšších vrstiev atmosféry“.
V aplikácii dnesdycham.sk má na starosti údaje za Nitriansky kraj. Ide o semafor kvality ovzdušia na Slovensku.
Situácia v Nitrianskom kraji
Kvalitu ovzdušia monitorujú štyri stanice SHMÚ: Nitra – Štúrova, Nitra - Janíkovce, Komárno – Vnútorná okružná a Plášťovce. Duslo Šaľa má vlastnú stanicu v Trnovci nad Váhom.

„Čo sa týka historického vývoja, dá sa pozorovať dlhodobý trend zlepšovania kvality ovzdušia. V niektorých lokalitách v krátkom časovom horizonte však môže dochádzať k jej zhoršeniu,“ hodnotí M. Dávid Nitriansky kraj.
Ako príklady uvádza niektoré monitorovacie stanice v kraji, kde v minulosti dochádzalo k výraznému prekračovaniu denných alebo ročných limitných hodnôt niektorých sledovaným veličín, napríklad pevných častíc a oxidu dusičitého.
Najhoršiu situáciu zaznamenali prístroje v roku 2011 v staniciach Nitra – Štúrova alebo Janíkovce. Prekročená bola denná limitná hodnota pre pevné častice a tiež povolený počet prekročení 35-krát za rok.
V nasledujúcom roku sa situácia výrazne zlepšila. Tento trend pokračoval aj naďalej. V roku 2017 evidovali ojedinelé prekročenie priemernej ročnej hodnoty koncentrácie benzo(a)pyrénu v stanici Nitra - Štúrova.
Pripísať to môžeme vykurovaniu domácností pevným palivom a cestnej doprave, najmä dieselovým motorom.

Podľa jeho slov sa stav čiastočne zmenil po rozšírení národnej monitorovacej siete o ďalšie stanice, vrátane Plášťoviec. Pribudla aj nová metodika hodnotenia kvality ovzdušia pre oblasť lokálneho vykurovania z dielne SHMÚ.
„V roku 2023 bolo identifikovaných 61 rizikových obcí so zhoršenou kvalitou ovzdušia,“ naznačil vlaňajšiu situáciu v Nitrianskom kraji.
Z toho šesť obcí má najvyšší stupeň tri, ďalších 46 obcí spadá do druhého rizikového stupňa a zvyšok do stupňa jeden.
Zoznam rizikových obcí ohrozených kvalitou ovzdušia v Nitrianskom kraji nájdete TU
Ako správne kúriť
Pre zmiernenie emisií a v záujme vlastného zdravia SHMÚ radí, ako správne kúriť tuhým palivom v peciach, kozuboch, kotloch:
- prikladať častejšie a po menších dávkach,
- nastaviť regulačné klapky tak, aby mal vzduch prístup k palivu, nedusiť oheň,
- udržovať teplotu za kotlom medzi 150 až 250 stupňami Celzia,
- pravidelne čistiť kotol a komín,
- nespaľovať odpad ani odpadové drevo, ako je nábytok, okná a pod., lebo pri spaľovaní tohto druhu odpadu vznikajú aj ďalšie toxické látky,
- používať drevo dobre vysušené, malo by sa sušiť 1 až 2 roky. (Zdroj: Veronika Mináriková, SHMÚ)