POHRONSKÝ RUSKOV. Dva cukrovarské komíny odstrelia v najbližších dňoch. Povolenie dal banský úrad. Pre ľudí z okolia sú orientačnými bodmi. Tiež jednou z posledných pamiatok na zašlú slávu cukrovaru v obci.
V Pohronskom Ruskove ho postavili v 19. storočí. Spolu s ním vyrástla celá dedina, železnica aj kompa cez Hron. Na sezónnu repnú kampaň sem chodili ľudia zo širokého okolia.
Ďalej sa dočítate aj:
- aké moderné bolo vybavenie dediny, ktorú vybudovali s cukrovarom,
- čo prinieslo dobudovanie konzervárne,
- z čoho pozostávali byty pre robotníkov a koľko za ne platili,
- prečo prosperujúci cukrovar zanikol,
- čo sa dialo v areáli a kde skončilo vybavenie továrne,
- staré komíny už mali minulý týždeň odstreliť, kedy sa tak stane.
V chátrajúcom areáli ostali len skelety budov. Pred dvomi rokmi tu štát zlikvidoval environmentálnu záťaž. V nádržiach aj na zemi boli ťažké vykurovacie oleje.
Z niekoľkohektárového areálu bude pozemok pre stavebné účely.
V čase slávy
Pôjdu k zemi
- "Odstrel komínov bude vykonaný výbušninami umiestnenými vo vývrtoch deštrukčných rezov v spodnej časti komínov. Pád bude usmernený do voľnej plochy," konkretizoval Peter Čulen, predseda Obvodného banského úradu Bratislava.
„Chátra to už tridsať rokov,“ hovorí starosta Roman Dávid o bývalom cukrovare.
Známy bol po celom okolí, história siaha do 19. storočia. Základy položili tri kapitálové skupiny: česko-moravský Schoeller, maďarský Hatvany-Deutsch a rakúsky Benies.
Kým v roku 1896 továreň vznikla, v dedine bývala len stovka ľudí.
V časoch najväčšieho rozmachu tu pracovalo tisíc zamestnancov, ktorí denne spracovali 120 vagónov repy.
„S vybudovaním cukrovaru bolo potrebné postaviť ubytovne pre robotníkov, byty, vilky, v ktorých bývali od lekára až po riaditeľa. Postavili celú dedinu,“ hovorí starosta.
Podobne zmýšľal aj podnikateľ Baťa, ktorý vybudoval Baťovany, dnešné Partizánske.
Pribudla aj úzkokoľajná drezina, po ktorej do vtedajšej Orosky zvážali z okolia repu. Na sezónne kampane sem prichádzali brigádnici z rôznych kútov Uhorska. Prácu neskôr dávala aj konzerváreň.
„Cukrovar postupne rozšíril svoju výrobu i na spracovanie zeleniny, a tak k už existujúcim podnikom pribudol mlyn na koreninovú papriku a malá konzerváreň na zeleninu,“ hovorí archivár Ladislav Vincze o medzivojnovom období.