NITRA, LEVICE. Národná banka Slovenska vlani zaevidovala 1697 falzifikátov. Najčastejšie išlo o 50-eurové a 100-eurové bankovky. Najmenší podiel tvorili 5-eurovky.
Od začiatku tohto roka sa v obehu objavili ďalšie nepravé eurá, išlo zväčša o papierové peniaze. Zadržali ich vo viacerých mestách Nitrianskeho kraja.
Podľa centrálnej banky je kvalita takýchto napodobenín prevažne dobrá.

Radí, na čo si dávať pozor, aby nám Čierny Peter neostal v ruke. Banka tvrdí, že aj napriek sofistikovanému vyhotoveniu možno falzifikát odhaliť pomerne ľahko. Pri prijímaní peňazí treba zapojiť hmat, zaostriť pohľad a bankovku si pred očami ponakláňať.
Ťažšie je odhaliť fejkové mince. Falšovatelia ich už dnes vedia vyhotoviť na veľmi dobrej technickej úrovni. Pomôže malá pomôcka.
Mimoriadna zásielka
Jednu z najväčších zásielok zachytili na Slovensku v auguste 2020. Orgány činné v trestnom konaní zhabali 15 002 kusov falošných bankoviek.
Ďalej sa dočítate aj:
- v ktorých okresoch Nitrianskeho kraja zaistili tento rok falzifikáty,
- podvrhy ktorých bankoviek sa na trhu objavujú najčastejšie,
- ako jednoducho rozpoznať falošné bankovky,
- s čím si vystačíme, keď chceme zistiť, či je minca pravá.
„Spomínané falzifikáty boli zaistené v desiatich zásielkach v colnom priestore a zásielka bola určená pre fyzickú osobu,“ priblížil Peter Majer, hovorca Národne banky Slovenska, o mimoriadnom prípade z Košického kraja.
Najviac falošných bankoviek, až 10-tisíc, malo nominálnu hodnotu 50 eur, série Európa. Ďalších 4998 kusov bolo 100-euroviek prvej série. Zvyšné štyri kusy mali inú nominálnu hodnotu. Ich celková hodnota by predstavovala milión eur.
„Falzifikáty boli zaradené do stupňa kvality 5, čo znamená nepodarený falzifikát," priblížil.
Kvalita falzifikátov sa hodnotí ako známky v škole: jednotka sú najkvalitnejšie a päťka sú najhoršie.