Prstence okolo Slnka a Mesiaca či nezvyčajná dúha. Úkazy ľudia videli a odfotili na rôznych miestach Slovenska.
Podľa hvezdárov v prvom prípade ide o halový jav. Typický je pre zimné obdobie. Viac sa vyskytuje cez deň, v noci je zriedkavejší.
Šťastie naň mal astrofotograf Kristián Opavský zo Želiezoviec. Zachytil ho technikou priemerovania fotografie. Vonku boli mínus štyri stupne a jasná nočná obloha. Chvíľu predtým sa objavilo ešte vzácnejšie dvojité halo.
Tento rok budeme na oblohe sledovať aj ďalšie úkazy, napríklad zriedkavý modrý spln Mesiaca, jeho čiastočné zatmenie a nad hlavami sa nám opakovane predvedie polárna žiara.
Sídlisko sa ponorilo do červenej farby
Pohľad na zvláštne zafarbenú dúhu sa naskytol pánovi Alexandrovi z Tlmáč. Z okna bytu na sídlisku Lipník pozoroval, ako okolie naberá červené sfarbenie.
Ďalej sa dočítate aj:
- čo spôsobuje začervenanie vnútra dúhy,
- ako vzniká halový jav,
- čo naň hovorí odborník zo Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove,
- aký je rozdiel medzi halovým javom z Tlmáč a Želiezoviec,
- aké úkazy a v ktorých termínoch sa očakávajú tento rok na oblohe.
„Najskôr bola dúha čistá, keď zrazu bolo všetko červené ako oheň,“ opisuje výhľad z tretieho poschodia, ktorý videl okolo obeda 4. januára.
Červená farba sa odrážala na cestu a mláky, ktoré ostali po daždi. Mobilom spravil zábery.
„Ešte som také niečo nevidel. Celý kruh v strede dúhy ostal červený. Trvalo to asi desať – dvadsať minút, potom červená farba pomaly zmizla,“ hovorí s odstupom času. Prečo sa vnútrajšok sfarbil dočervena, si nevie vysvetliť.

Nevenoval tomu pozornosť. Až keď sa v regionálnych novinách dočítal o inom úkaze, pozorovanom taktiež v Tlmačoch, do redakcie doniesol fotky.
Čo spôsobilo červené zafarbenie
Dúha vzniká najmä počas dažďa alebo po ňom, keď spoza oblakov začnú prenikať slnečné lúče.