LEVICE. Približne dvesto poľnohospodárov, farmárov a výrobcov, 130 traktorov a ďalšia poľnohospodárska technika dorazili dnes predpoludním do centra. Kolóna sa pohla z mochovskej ulice, jazda trvala približne polhodinu, sprevádzalo ju trúbenie.
Agropodnikatelia z najväčšieho slovenského okresu sa pripojili k protestujúcim kolegom u nás a v Európe. Vyjadrujú nespokojnosť s rozhodnutiami, ktoré prichádzajú z Bruselu. „Naši úradníci sú niekedy prísnejší ako Brusel,“ povedal Peter Repiský, predseda PD Kozárovce.
Na provizórnom pódiu na vlečke so slamou organizátori zdôraznili, že svoj odpor nespájajú s politikou a nie je ani namierený voči Európskej únii alebo členstvu v únii.
Protestné zhromaždenia sa konali na 37 miestach Slovenska, vrátane Bratislavy. Na hraničných priechodoch s Poľskom, Českom a Maďarskom boli naši farmári spolu so svojimi zahraničnými kolegami.
Dnešný protest agropodnikateľov bol najväčší od vzniku Slovenska.
Traktory obsadili centrum Levíc
„Ste nahnevaní?“ pýtal sa Robert Kovács na námestí farmárov, ktorí vystúpili z traktorov. „Ja som doslova nasratý, naštvaný, že zažívame demontáž slovenského poľnohospodárstva,“ povedal šéf agrofirmy z Hronoviec.

Na ohlásený protest Regionálna poľnohospodárstva a potravinárska komora v Leviciach pôvodne avizovala účasť 150 kusov techniky, záujem bol ale ešte väčší.
Ulice v centre napokon obsadilo 130 traktorov. Na obmedzení vozového parku sa organizátori dohodli s políciou a samosprávou „aby nebol narušený priebeh na celom námestí“. Voľný jazdný pruh počas akcie využilo napríklad záchranárske vozidlo zdravotníkov, ktoré prechádzalo na zásah.
„Dnes sú stovky traktorov po celom Slovensku, ďalšie sú na poliach, kde zakladajú úrodu a ďalšie v maštaliach. Traktory chceme používať na to, na čo boli kúpené – na výrobu potravín,“ povedal Milan Halmeš, predseda levickej komory a zároveň predseda družstva v Žemberovciach.

V Leviciach boli zastúpené všetky formy agropodnikania – od veľkých spoločností, ako sú Mlyn Pohronský Ruskov, Levické mliekarne, Sladovňa Levice, cez družstvá, eseročky až po samostatne hospodáriacich roľníkov. Akciu podporili významní pestovatelia, chovatelia a spracovatelia poľnohospodárskych produktov.
Transparenty na traktoroch
„Sme poľnohospodári, nie úradníci.“ „My si svoju prácu robíme poctivo, kedy s tým začnete aj vy?“ „Potraviny nerastú na regáloch.“ „Politici, nenasejete, nežnete a predsa viete všetko najlepšie.“ „Stop biopásy, buriny, huby, plesne, hraboše!“ „No farmers, no food“ (žiadni farmári, žiadne jedlo), „PPA - naše peniaze nám vyplaťte.“ „Stop byrokracii!“ „Ukrajinské potraviny nepotrebujeme.“
Týmito heslami na transparentoch vyjadrili účastníci svoje požiadavky.
Poľnohospodári požadujú urýchlené riešenie štyroch základných bodov. Patrí k nim zníženie byrokracie i prehodnotenie tzv. zelených cieľov Európskej únie. Ďalší bod sa týka obchodu s tretími krajinami, Ukrajinou. Požadujú tiež urýchlené vyplatenie priamych platieb za rok 2023.
Podľa Halmeša Poľnohospodárska platobná agentúra ich nezaplatila včas. Farmári majú problémy s platbami za elektrinu, nájmy, mzdy, splátky a so zakladaním novej úrody.
Tí, ktorí majú úvery, ich nemajú z čoho splácať.
Šéf agrofirmy z Hronoviec Robert Kovács povedal, že tento rok dotácie ešte nedostali. „PPA ich nedokáže splácať. Na PPA musíme posielať tisícky fotografií. Podniky nevedia, či na jar budú mať z čoho založiť úrodu.“
Farmári sú povinní priebežne počas sezóny vyhotovovať fotodokumentáciu polí, ak žiadajú o dotácie.
Tlak na agrosektor
„Keď sme 1. mája 2004 vstupovali do Európskej únie, mali sme pozitívnu víziu. Po dvadsiatich rokoch môžeme skonštatovať, že únia sa nám vzdialila. Je to problém naprieč Európou. Farmári sú pod zeleným tlakom, zhoršujú sa nám podmienky,“ otvoril ďalšiu tému Peter Repiský z družstva v Kozárovciach.

Tzv. Zelená dohoda, Green Deal, zahŕňa aj opatrenia Európskej únie, ktoré sa dotýkajú agrosektora.
Už vlani kritizovali novonastavené ekologické dotačné podmienky. Napríklad podmienku rozdelenia parciel na 50-hektárové bloky, vyčlenenie dvanásť metrov širokých biopásov, kde je zakázané striekať, mulčovať a kde sa rozmnožujú buriny, invázne rastliny a hraboše. Obmedzené je používanie umelých hnojív, striedanie plodín.
V neposlednom rade sa slovenským poľnohospodárom nepáči ich postavenie v porovnaní s tretími krajinami či Ukrajinou. K nám vyvážajú svoje poľnohospodárske produkty, produkované za iných, menej prísnych podmienok a obmedzení.
Sú pripravení pokračovať
Podľa protestujúcich je riešením modifikácia, úprava strategického plánu agropolitiky.
„Ak sa nezmenia podmienky, budeme v protestoch pokračovať ďalej,“ vyslal posolstvo z dnešnej akcie šéf levickej komory Milan Halmeš.
