LEVICE. Záchranárske vrtuľníky sa vrátia do nemocnice. Dosadať tu budú znova po takmer štyroch rokoch. Zrýchli sa čas transportu pacienta.
V polovici februára absolvovali takzvaný rekognoskačný let. Počas obhliadky miesta pilot posudzoval, či je nová manipulačná plocha a jej okolie vhodná a bezpečná pre stroje. Nachádza sa oproti urgentnému príjmu.

Zmenený režim má letecká služba od marca 2020, pri akútnom prevoze pacientov pristáva na neďalekom sídlisku. Podľa záchranárov to nie je bezpečné. Asistovať im musí polícia.
Nad areálom nalietaval vrtuľník
Červený záchranársky vrtuľník nalietaval nad areálom nemocnice 15. februára. Cieľom pilota bolo zmapovať terén v blízkosti urgentného príjmu.
„V areáli nemocnice sme vykonali rekognoskačný let za účelom posúdenia stavu a finálnych prác na pristávacej ploche a v blízkom okolí,“ ozrejmila Zuzana Hopjaková, hovorkyňa spoločnosti Air Transport Europe. Spoločnosť ATE prevádzkuje na Slovensku flotilu záchranárskych vrtuľníkov.
Počas obhliadky miesta pilot vyhodnotil, že je potrebné spraviť niekoľko úkonov, aby plochu mohli začať využívať.
Ďalej sa dočítate aj:
- prečo v nemocnici v minulosti stopli pristávanie vrtuľníkov,
- prečo musí leteckým záchranárom asistovať polícia,
- čo musí nemocnica spraviť, aby tu mohli opäť dosadať,
- ako dlho sem trvá let, akých pacientov najčastejšie transportujú z Levíc.
„Vzhľadom na bezpečnosť pri pristávaní a vzletov našich vrtuľníkov sa aktuálne čaká na splnenie posledných požiadaviek - úpravy výškových prekážok,“ naznačila.
O čo pôjde, spresnila Eva Peterová, hovorkyňa nemocnice: „Do konca februára by mali byť ukončené posledné terénne úpravy potrebné pre bezpečné otvorenie pristávacej plochy - vypílenie troch stromov, preloženie dopravnej značky a zamedzenie parkovania aut na úrovni pristávacej plochy.“
Následne sem vrtuľník priletí na novú obhliadku.
„Po opakovanom skúšobnom pristáti bude v prípade splnenia všetkých bezpečnostných pravidiel a podmienok vydané povolenie na pristávanie leteckých záchranárov v areáli nemocnice,“ dodala.
Aj záchranári potvrdili, že po splnení ich požiadaviek sa prevádzka na tejto ploche môže začať. Stať sa tak má už v blízkej dobe.
Štyri roky pristávajú na sídlisku
Pred pandémiou záchranárske vrtuľníky dosadali na tráve alebo zadnej prístupovej ceste do nemocnice. Naposledy sa tak stalo v marci 2020.
V čase covidu tu zriadili triážny stan, kde triedili pacientov prichádzajúcich do nemocnice. Prílety stopli, vrtuľníky začali posielať na sídlisko Vinohrady. Pred každým príletom je potrebné zabezpečiť priestor políciou, v blízkosti je skatepark. Pacientov z nemocnice sem transportujú sanitkou.
Zmenený režim pristávania sa neupravil ani po skončení pandémie a demontáži stanu. Dôvodom boli stavebné práce, ktoré sa začali v nemocnici. V rámci nich kompletne prerobili jeden pavilón a na jeho prízemí vznikol nový urgentný príjem.
V auguste 2022 začala Nitrianska župa stavať manipulačnú plochu pre vrtuľníky. Spolu s parkoviskom ju dokončila vlani v septembri. Nachádza sa oproti príjmu, kam pacientov privážajú sanitky. Nejde o oficiálny heliport, ale len o tzv. pracovnú plochu s rozmermi 20 krát 20 metrov.
Prvé pristátie v nemocnici sa blíži
„Záchranárske vrtuľníky našej spoločnosti stále pristávajú na dočasnej pristávacej ploche na sídlisku Vinohrady,“ potvrdila Zuzana Hopjaková.
Už v minulosti a aj teraz povedala, že ide o nevyhovujúci priestor, najmä v zime a za dažďa. Novú plochu v nemocnici preto vítajú. Skráti čas transportu pacientov, ktorých si letecký personál prevezme na palubu priamo v nemocnici. Zlepšia sa aj technické a bezpečnostné podmienky na dosadanie.
Let vrtuľníka zo strediska v Nitre do Levíc trvá v priaznivom počasí necelých 20 minút. Najväčšou prekážkou sú pretrvávajúce hmly.

„V priebehu roka 2023 sme tu pristávali celkom 40-krát,“ naznačila štatistiku. Z toho najčastejšie, až v 38 prípadoch prevážali pacientov z Levíc do iných zdravotníckych zariadení, najčastejšie do kardiocentier. Do zariadenia v Leviciach previezli dvoch pacientov.
Tento rok naložili v Leviciach do vrtuľníka ôsmich pacientov. Transportovali ich do iných zdravotníckych zariadení.