Štátni ochranári avizujú, že spoza hraníc sa k nám môže dostať nový druh hmyzu.
„V súvislosti s potvrdeným výskytom invázneho druhu sršňa ázijského v roku 2023 v Maďarsku a v Českej republike je vysoká pravdepodobnosť, že bude jeho výskyt zaznamenaný v najbližšom čase aj na území Slovenska,“ informuje Štátna ochrana prírody SR.
V polovici februára ho objavili v Čechách pri vykládke kamióna z Francúzska.
Ochranári žiadajú ľudí, aby prípadný výskyt nahlásili cez systém rýchleho varovania. Zamedziť tak chcú ďalšiemu šíreniu.

Na nebezpečného sršňa upozornili slovenských včelárov na jednom z najväčších veľtrhov v strednej Európe. Konal sa tento víkend v Nitre. Likviduje včely a ovocie. Po pichnutí žihadlom môže ohroziť aj zdravie ľudí.
Okrídlený predátor z Ázie
Má dĺžku približne dva centimetre, kráľovná o centimeter viac, je dravý a útočný. Typickým znakom sú žlté nohy a oranžový pás na tmavom brušku.
„Niektoré naše druhy, ktoré dobre poznáme, sú aj väčšie, ale majú hnedé nohy,“ hovorí o odlišnosti Dušan Kollár, predseda Oblastnej organizácie Slovenského zväzu včelárov Levice.
Ďalej sa dočítate aj:
- ako odlíšiť sršňa ázijského,
- akú spúšť zanecháva pri úľoch,
- čím je nebezpečný pre človeka,
- čo robiť, keď nájde hniezdo, kam nález hlásiť.
Na školení sa včelári dozvedeli aj ďalšie dôležité údaje o sršňovi ázijskom.
Je predátorom, decimuje stavy včelstiev. „Požiera včely, konkrétne hruď s tukovým telesom,“ tvrdí včelár.
Dokáže byť vo vzduchu pred letáčom do úľa a čakať na včely, ktoré vylietajú alebo sa vracajú s peľom či nektárom. Napáda ich za letu.
Podľa slov skúseného včelára môže ublížiť aj človeku. „Má dlhšie žihadlo s jedom, človeka pichne do svalu a na istý čas spôsobí ochrnutie alebo kŕč.“
Tento vysoko rizikový cudzokrajný druh môže ohroziť najmä alergikov, ktorí sú citliví na bodavý hmyz.
Hniezda nezhadzujte
Pre tento druh sršňa je typické aj to, že si stavia hniezdo na vyšších miestach a na rozdiel od našich sršňov nemá vchod do hniezda zdola, ale zboku. Žije v ňom aj tisíc jedincov.

„Ak takéto hniezdo zbadáte a pri ňom sršne so žltými nohami, je potrebné volať hasičov. Majú špeciálne oblečenie a vybavenie,“ pridáva radu zo spoločného školenia.
Včelári zvyknú hniezda sršňov likvidovať vydymením alebo podpálením, v tomto prípade to ale neodporúča.
Zisťujú, ako je na tom Slovensko
Na invázny druh, ktorý sa šíri Európou, upozorňujú štátni ochranári. Na Slovensku zatiaľ potvrdený nebol, preto ľudí žiadajú o spolupráci pri jeho nájdení.
„Budeme tak schopní efektívnejšie podchytiť jeho prípadný výskyt a podniknúť kroky na zamedzenie jeho šírenia," vyzýva Štátna ochrana prírody SR na svojom webe.
Potenciálny výskyt sršňa ázijského je nutné nahlásiť na Štátnu ochranu prírody SR cez systém rýchleho varovania. Dostupný je na webovej stránke ŠOP SR .
Sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax) je invázny druh, introdukovaný do Európy pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy. Prvýkrát bol spozorovaný v juhozápadnom Francúzku v roku 2004.
Druh prudko zvyšuje svoju populáciu a rýchlo sa šíri, najmä pozdĺž vodných tokov. V západne Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje.
Podľa ochranárov predstavuje hrozbu pre opeľovače, včelárov, ovocinárov a alergikov. „Napáda a živí sa včelami ako aj ostatným hmyzom, menším od neho. Znehodnocuje ovocia jeho požieraním. Predstavuje aj potenciálnu hrozbu pre alergikov."
Zaujímavosťou je, že stavia dve hniezda – jedno jarné menšie si stavia prezimovaná kráľovná a keď vychová dostatok robotníc, tak si postavia druhé, ktoré sa rýchlo rozrastá a je oveľa väčšie.

„Sršeň ázijský je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný sršeň, má výrazne žlté nohy a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku,“ opísali ochranári.