Spoločnosť Google ohlásila veľké snímanie ulíc. V tomto roku sa uskutoční v 27 krajinách sveta. Aktualizovať bude údaje v službe Street View.
Autá vybavené špeciálnymi zariadeniami prejdú aj ulicami slovenských miest. Nové panoramatické fotografie následne zaradia v mapách Google. Ťažko dostupné miesta navštívia ľudia s kamerami v špeciálnych vakoch.
Street View je užitočnou a zároveň zaujímavou online službou. Pomáha pri hľadaní miesta na konkrétnej ulici, z ktorej poskytuje reálne zábery. Prevedie tiež pamiatkami a prírodnými krásami na všetkých kontinentoch. Z obývačky sa dá pozrieť napríklad Jaskyňa Domica, Oravský hrad, Veľký kaňon, Antarktída, Amazónia či vesmírna stanica.
Ľudia, ktorí stretnú autá na ulici, sa nemusia obávať narušenia svojho súkromia. Časti snímok sa rozmazávajú, o rastrovanie záberov je možné aj dodatočne požiadať.

Mapy zobrazujú obrázky z ulice
Neprehliadnuteľné autá so špeciálnym zariadením na streche sa na Slovensku prvý raz objavili na jeseň 2012. Podľa Ivy Fialovej, komunikačnej manažérky pre Čechy, Slovensko a Jadran, sa spoločnosti Google odvtedy podarilo nasnímať takmer celú krajinu.
Ďalej sa dočítate aj:
- Ako je zabezpečená ochrana súkromia,
- kde budú snímať,
- ktoré divy Slovenska a sveta sú cez Street View najnavštevovanejšie.
Snímky Street View medzičasom aktualizovali už niekoľkokrát. Najnovšie budú autá brázdiť slovenské ulice od apríla.
Objavia sa takmer v tridsiatke okresoch - v sídlach krajov a tiež v okresných mestách ako sú Levice, Šaľa, Nové Zámky, Skalica, Banská Štiavnica, Zvolen, Bánovce nad Bebravou, Čadca, Bytča, Kežmarok, Levoča či Spišská Nová Ves.
„Nové snímanie zachytáva vývoj infraštruktúry v mestách a obciach ako aj mimo nich a umožňuje používateľom v rôznych destináciách sa lepšie zorientovať,“ priblížila praktickú stránku služby, ktorá je dostupná na webe.
Ľudia ju najčastejšie využívajú, keď sa potrebujú zorientovať v cudzom meste. Po uliciach miest a obcí v mapách Google sa môžu prejsť žltým panáčikom, pomocou ktorého sa posúvajú medzi fotografiami. Zábery sú reálne z času, keď ich zaznamenali kamery.
Čo keď ma odfotia
Snímacie zariadenia budú prechádzať ulicami. Fotoaparáty umiestnené vedľa seba nasnímajú obrázky, ktoré sa mierne prekrývajú. Potom ich spoja do jednej 360-stupňovej fotky.
Po zhromaždení snímok je čas preniesť všetko na obrazovku. Pred zverejnením snímky prechádzajú úpravou.
„Spoločnosť Google maximálne dbá na ochranu súkromia. Všetky zhromaždené snímky sú spracované pomocou špeciálnej technológie, ktorá rozmazáva tváre ľudí a poznávacie značky áut, aby ich nebolo možné identifikovať a ochránilo sa tak ich súkromie,“ vysvetlila Iva Fialová.
Street View ponúka funkciu dodatočného rozmazania snímok, napríklad jednotlivca, auta, domu. O jej vykonanie je možné požiadať stlačením tlačidla „Nahlásiť problém“ v pravom dolnom rohu ľubovoľného obrázka.
Kam sa nedostane auto, ide vak
Tento rok zmapujú a zaktualizujú snímky v 27 krajinách sveta. V Európe napríklad v Taliansku, Holandsku, Poľsku, Portugalsku, Španielsku, Francúzsku, Nemecku, Grécku, Bulharsku, Spojenom kráľovstve.
Najčastejšie budú autá vybavené strešným kamerovým systémom. „Pomohlo nám to nasnímať viac ako 16 miliónov kilometrov na celom svete vrátane koňa jediaceho banán,“ hovorí spoločnosť.
Ďalšou možnosťou sú prenosné kamerové systémy tzv. trekkery, ktoré sa používajú ako batoh. Možno ich pripevniť na strechu pick-upu, na snežný skúter alebo motocykel a dostať sa tak do úzkych uličiek alebo na miesta, kam sa dá dostať iba pešo, ako je pevnosť Inkov Machu Picchu.
Z obývačky sa dá precestovať svet
Okrem užitočnej pomôcky, ako sa vynájsť v danej lokalite, je služba Street View aj možnosťou na spoznávanie domácich a svetových unikátov. Stačí pár klikov na počítači alebo mobile.
Od jej spustenia na Slovensku pred vyše jedenástimi rokmi sa medzi najčastejšie vyhľadávané destinácie dostali známe historické stavby a prírodné unikáty.
Podľa slov manažérky Ivy Fialovej medzi populárnymi lokalitami na slovenskom Street View sú najmä kultúrne a historické pamiatky ako Spišský hrad, Bratislavský hrad, Dóm svätej Alžbety či Oravský hrad.

Na Street View nechýbajú ani slovenské prírodné krásy, ako je Štrbské pleso, Popradské pleso, Jaskyňa Domica či Ochtinská aragonitová jaskyňa, ako aj národné parky ako napríklad Národný park Slovenský raj či Pieninský národný park.
Služba obsiahla všetky kontinenty a poskytuje zobrazenie z pohľadu ulice už vo viac ako sto krajinách sveta. Na Street View používatelia nájdu panoramatické snímky aj z mimoriadne atraktívnych či nedostupných miest, akými sú Amazónia, Antarktída, Veľký kaňon, Benátky, mrakodrap Burj Khalifa či medzinárodna vesmírna stanica.
„Zachytili sme viac ako 280 miliárd obrázkov z každého jedného kontinentu a viac ako sto krajín,“ pridala čísla pre predstavu.
V roku 2020 pribudol zmapovaný Bhután, Francúzska Polynézia, Mjanmarsko a jeho kultúrne dedičstvo, Zimbabwe, Keňa, Arménsko či Bermudy.
Zoznam okresov, kde budú snímať:
- Banská Bystrica: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Zvolen, Brezno,
- Bratislava: Bratislava,
- Košice: Košice, Spišská Nová Ves, Rožňava, Gelnica,
- Nitra: Nitra, Šaľa, Nové Zámky, Levice, Komárno,
- Prešov: Prešov, Levoča, Kežmarok, Snina,
- Trenčín: Trenčín, Bánovce nad Bebravou, Považská Bystrica,
- Trnava: Trnava, Skalica, Dunajská Streda, Senica,
- Žilina: Žilina, Bytča, Čadca, Ružomberok. Zdroj: google.sk