VRÁBLE, LEVICE. Užovky a naše najväčšie druhy pavúkov vychádzajú z hniezd. V zemi prespali zimné mesiace.
Užovku fŕkanú videli v blízkosti rieky Žitava. Najväčšieho pavúka, strehúňa škvrnitého, neďaleko obce Dyčka a v parčíku vo Vrábľoch. Lovčíka hôrneho na múroch bytovky.
Mnohých nález prekvapí a vystraší. Chlpatého strehúňa škvrnitého si ľudia mýlia s tarantulou. Užovku zase s jedovatou vretenicou. Tá je ale skôr na východnom Slovensku.
Dlhoročný chovateľ jedovatých hadov a pavúkov radí, ako ich odlíšiť a čo spraviť, keď v záhrade v zemi nájdeme noru s neželaným plazom či pavúkom.
Ľuďom odkazuje, nech sa ich neboja: „Strach z nich je v nás väčšinou geneticky daný. Tieto osemnohé tvory sú dôležitou súčasťou ekosystému a potravinového reťazca v prírode.“ Likvidujú nepríjemný hmyz a hraboše.
V najbližších dňoch sa početnosť pavúkov a plazov ešte zvýši. Nory opustia aj mláďatá.
Miesta výskytu
- "Uvedené pavúky sa často vyskytujú v okolí Senca, Levíc, Nitry, Zlatých Moraviec, ale mal som zaznamenané časté prípade v okolí Žiliny a Banskej Štiavnice," hovorí Michal Šebeňa.
Užovky potrebujú vodu
Diery v pôde s priemerom okolo troch centimetrov môžu byť predzvesťou, že v nich prebýva niektorá z našich užoviek. Najčastejšie užovka fŕkaná, ktorá je u nás najrozšírenejšia.
Od polovice marca jej prítomnosť nahlasujú ľudia v Nitrianskom kraji Michalovi Šebeňovi. Chovu hadov a pavúkov sa venuje vyše 20 rokov. Založil celoslovenský spolok, ktorého členovia chovajú jedovaté druhy. Keď ho ľudia zavolajú, príde, živočícha odchytí a vypustí ho za mestom.
Ďalej sa dočítate aj:
- čo prezradí, že v záhrade býva strehúň škvrnitý,
- ktoré pavúky sa dostanú až do obydlí,
- aké priestory v dome vyhovujú užovke,
- ako ju rozpoznať od jedovatej vretenice,
- čím sú pavúky a hady pre ľudí prospešné.
Teplo je podľa jeho slov indikátorom. Keď presiahne viac ako desať stupňov Celzia, plazy začínajú vyliezať. Ak by sa ochladilo, mohli by sa vrátiť späť do nory a hibernovali by ďalej.
„Užovky fŕkané sú veľmi hojné v meste Vráble, konkrétne na sídlisku Lúky, blízko rieky Žitava. Ide o vodné druhy, ktoré sa ale rady zatúlajú do mesta s cieľom nájsť vhodný úkryt,“ odôvodňuje ich výskyt v obývaných častiach.
Okrem Vrábeľ ich zaznamenal v okolí Nitry, Levíc, Želiezoviec a Zlatých Moraviec.
Pred rokom koncom marca odchytil až šestnásť kusov na autobusovej stanici, vedľa pošty, nákupného centra TESCO.
Vyskytujú sa v okolí riek a jazier, ale tiež pri rodinných domoch: „Často som ich našiel tam, kde majú jazierko alebo bazén. Ale aj v pivnici. Vyhľadávajú vlhké, tmavé a chladné miesto. Cez deň odtiaľ vychádzajú na slnko sa vyhriať.“

Vajcia nakládla v garáži
Užovky fŕkané sa skrývajú v škárach na brehoch tokov. Obsadzujú aj hniezda po piskoroch či myšiach alebo iné úkryty, o ktorých je doposiaľ málo informácií.
Párenie často prebieha v máji. Gravidné samice potom vyhľadávajú suché miesta, kde nakladú vajíčka v počte štyri až 30 kusov. Mláďatá sa liahnu koncom augusta, ich dĺžka môže byť 15 až 23 centimetrov. Následne s príchodom zimy v nore hibernujú a vyliezajú až na jar.
Chovateľ sa stretol s tým, že sa zahniezdili aj v objektoch. Volali ho na sídlisko Lúky. Majiteľ našiel v garáži užovku, ktorá tu nakládla vajcia. Bolo z ich deväť mláďat.
Mladé jedince sú od malička samostatné. Sú to predátory. Ich obľúbená potrava sú ryby, obojživelníky, hmyz a vzácne aj iné živočíchy.
„Užovka uloví korisť do veľkosti približne svojej hlavy. Ľudia sa teda nemusia ničoho obávať,“ vysvetľuje.