LEVICE. Dlhoročný problém s pristávaním leteckých záchranárov v spádovej levickej nemocnici je minulosťou.

„Od dnes môžu pristávať na spevnenej ploche priamo pred urgentným príjmom. Zabezpečí sa tak rýchlejšia dostupnosť lekárskej pomoci v akútnych prípadoch,“ povedala Eva Peterová, hovorkyňa spoločnosti Agel, ktorá nemocnicu prevádzkuje.
Takmer štyri roky dosadali mimo areálu, v blízkosti sídliska Vinohrady. Posádky hovorili o nevhodnom teréne najmä počas zimy a dažďov. Asistovať im musela polícia, trávnatá plocha susedila s ihriskom. Z nemocnice k nim museli poslať sanitku.
Na červené helikoptéry v nemocnici si budú musieť zvyknúť pacienti aj vodiči. V okolí plochy obmedzili parkovanie. Nemocnica avizuje, že v prípade porušenia zákazu a poškodenia auta za ujmu nezodpovedá.
Ďalej sa dočítate aj:
- ktoré výškové body museli upraviť v okolí plochy,
- aké obmedzenia majú pacienti a vodiči v jej blízkosti,
- v akom prípade nezaplatí nemocnica škody spôsobené vrtuľníkom.
Prileteli na druhú kontrolu
Záchranársky vrtuľník krúžil nad nemocnicou tento týždeň 12. marca. Posádka priletela skontrolovať, či sú nedostatky odstránené a plocha pripravená na pristávanie.
Nedostatok odhalila počas prvého prieskumného letu 15. februára. Leteckí záchranári zmapovali terén z výšky.
„V areáli nemocnice sme vykonali rekognoskačný let za účelom posúdenia stavu a finálnych prác na pristávacej ploche a v blízkom okolí,“ ozrejmila vtedy Zuzana Hopjaková, hovorkyňa spoločnosti Air Transport Europe. Spoločnosť ATE prevádzkuje na Slovensku flotilu záchranárskych vrtuľníkov.

Skúšobný let preukázal, že je potrebné upraviť výškové prekážky: odstrániť tri stromy a preložiť dopravnú značku.
Najbližšie je letisko v Nitre
„Čas na záchranu pacienta je veľmi kľúčový a niekedy dokážu rozhodovať o živote a smrti sekundy. Touto inováciou bude skrátený čas prevozu pacienta a môže sa tak zvýšiť šanca na záchranu,“ ocenila novinku Helena Kopsa Dudášová, námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť levickej nemocnice.
Prílet vrtuľníka zo strediska v Nitre zaberie približne 15 až 20 minút v závislosti od počasia.
Po novom nemusí letieť za nemocnicu, ale pristane priamo v areáli, oproti novému urgentnému príjmu.
Manipulačnú plochu vybudovala vlani v septembri nitrianska župa, ktorá je vlastníkom nemocnice.
V tom čase sa v okolí budovy dopravy rozložili stavbári. Objekt postupne zrekonštruovali, stavebné činnosti ukončili. Presťahovalo sa sem vedenie nemocnice z najvyššieho poschodia polikliniky.
Pozor na vrtuľníky
„Týmto chceme apelovať aj na pacientov a návštevníkov nemocnice, aby sa nepohybovali v priestore pristávacej plochy. Je to z dvoch dôvodov. Ohrozená môže byť nielen osoba, ktorá sa v tejto časti nachádza, ale v prípade pristávania vrtuľníka aj pacient, ktorý potrebuje akútnu starostlivosť,“ vyzvala verejnosť námestníčka riaditeľa.
Pridala, že každá sekunda môže byť dôležitá pri záchrane: „Môže znamenať rozdiel medzi životom a smrťou pre zraneného či chorého.“
Pre všetkých návštevníkov a personál nemocnice platí obmedzenie parkovania v blízkosti pristávacej plochy. O zákaze státia a zákaze vjazdu informujú dopravné značky.
„Takisto pri pristávaní vrtuľníka môže na nesprávne zaparkovanom aute vzniknúť škoda. Pri takejto skutočnosti levická nemocnica nehradí a nezodpovedá za škody vzniknuté na osobnom majetku osôb,“ dodala hovorkyňa.
Leteckí záchranári pristávali v levickej nemocnici v roku 2023 celkom 40-krát. Z toho až v 38 prípadoch prevážali pacientov do iných zdravotníckych zariadení, najčastejšie do kardiocentier. Do zariadenia v Leviciach previezli dvoch pacientov.
